TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Lipiec 25, 2017 | 12:05

TELAWIW OnLine: Izraelczycy usunęli nad ranem bramki do wykrywania metalu rozstawione wcześniej wokół Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie… Porozumienie w tej sprawie osiągnięte zostało – z pominięciem Palestyńczyków i przy aktywnej pomocy Waszyngtonu – między premierem Netanjahu i jordańskim królem Abdullahem. Jednocześnie Amman odpuścił w sprawie ambasady IL, której cały personel ewakuowany został wczoraj późnym wieczorem do kraju.

Oba te konflikty mogły w poważnym stopniu podważyć autorytet władzy Abdullaha, który atakowany jest wściekle przez islamistów w swoim królestwie zmagającym się z masowym napływem uchodźców z „Syrii”/Iraku i z dotkliwymi trudnościami gospodarczymi. Chodziło więc o to, żeby jak najszybciej rozładować kryzys, który – w razie dalszego rozszerzenia kręgów przemocy – ugodziłby też niewątpliwie w proces konsolidacji nieformalnego sojuszu militarno-politycznego między Izraelem i pragmatycznymi państwami arabskimi (Saudią, Egiptem, UAE i Jordanią).

Sojusz ten, któremu patronuje Biały Dom, wymierzony jest głównie przeciw dalszej ekspansji terrorystycznej Iranu w świecie arabskim oraz kontra IS. – (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).Reklama

Reklama

Treści chronione