TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Luty 10, 2019 | 2:54

TELAWIW OnLine: Reżim tureckiego Erdogana – chcąc najwyraźniej odwrócić uwagę od narastających i to lawinowo kłopotów ekonomicznych – przypomniał sobie nagle o islamskich Ujgurach prześladowanych w Chinach… Ankara wezwała dramatycznie ChRL do zamknięcia „obozów koncentracyjnych”, w których podobno (według danych ONZ sprzed pół roku) kibluje co najmniej milion członków tej mniejszości islamskiej pochodzenia tureckiego.

@ Chińczycy twierdzą, że są to „reedukacyjne ośrodki szkolenia zawodowego”, gdzie pobyt jest całkowicie dobrowolny i ma na celu pozbycie się „tendencji ekstremistycznych” (czyli wyrzeczenie się islamu). W ogromnym północno-zachodnim regionie Xinjiang mieszka z 10 mln Ujgurów uskarżających się od dawna na kulturową, religijną i ekonomiczną dyskryminację.  

Na początku stycznia Pekin przyjął prawo o “sinizacji islamu” mającej w ciągu najbliższej pięciolatki… dopasować wiarę Proroka do wymogów socjalizmu; większość krajów muzułmańskich nie otępia Chińczyków, którzy są dla nich ważnym partnerem handlowym.

© 2019 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione