TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 30, 2014 | 4:10

CZERWONY BUCICZEK

TELAWIW OnLine: Tak naprawdę świat pierwszy raz usłyszał o tureckim ludobójstwie na Ormianach od austriacko-żydowskiego pisarza Franza Werfla. W 1932 wraz z małżonką Almą udali się w rejsik do Palestyny, gdzie okazało się, że przepadł jej w bagażu czerwony buciczek z lewej nogi.

Werflowa uważana była za ostatnią femme fatale XX wieku. Była wdową po innym austriackim Żydzie, kompozytorze Gustavie Mahlerze, co podobno nie przeszkadzało jej wcale być też antysemitką light… – jak można by to dzisiaj sympatycznie ująć (wg mnie – wyjątkowo ohydna odmiana tej patologii).

Zatrzymali się w świeżo zbudowanym jerozolimskim hotelu King David – ktoś poradził Werflowi, żeby skoczył na pobliskie Stare Miasto, gdzie znany w okolicy armeński szewc dorobi mu w trymiga drugi czerwony but. Pracując na kopycie szewc opowiedział Werflowi o masakrze swojego narodu.

Pisarz w pełnym amoku w parę tygodni strzelił słynną książkę pt. „40 dni Musa Dagh” – o kilku tysiącach Ormian z rodzinami, którzy bronili się przed wymordowaniem na ufortyfikowanej naprędce górze (dagh – góra po turecku). Książka wyszła w 1933. i narobiła sporo halasu w mediach.

To właśnie Musa Dagh stała się potem wzorem dla żydowskich powstańców w gettach oraz… palestyńskich Żydów planujących – w obliczu zbliżającego się Afrika Korps – obronę do końca na górze Karmel (Masada Plan) w północnym Izraelu. Pozostało tam jeszcze parę wieżyczek strzelniczych…

W latach 30. MGM chciała nakręcić film wg książki Werfla – z Clarkiem Gable – ale Turkom udało się storpedować projekt przy pomocy Departamentu Stanu USA… (powstał tylko niskobudżetowy gniot). W 2006 Ankara przyblokowała podobny projekt Sylwestra Stalone, a 5 lat temu – Mela Gibsona…

@

http://www.mousaler.com/Reklama

Reklama