TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Maj 28, 2015 | 1:06

KLATKI PO GORYLACH.

TELAWIW OnLine: AL PACINO zrezygnował w tych dniach z udziału w duńskiej adaptacji teatralnej „Głodu” Knuta Hamsuna, bo odkrył nagle jego hitlerowskie ciągoty…Hamsun był pisarzem naprawdę wybitnym. Z całą pewnością jego dzieła to absolutny kanon literatury światowej – w najlepszym i najprostszym znaczeniu tego określenia.

Problem oczywiście polega na tym, że ten naprawdę wybitny i wspaniały norweski pisarz-noblista był gorącym orędownikiem hitleryzmu. Swój medal noblowski podarował Goebbelsowi, a po śmierci Hitlera nazwał go – w specjalnym nekrologu – „wojownikiem ludzkości”.

Obrońcy Hamsuna twierdzą, że nie powinien być postrzegany w kategoriach  „czarno-białych”, gdyż był wybitnym twórcą, a jego poglądy wynikały ze strachu przed komuną. Rzecz jasna, podobne argumenty wysuwane są w obronie także innych słynnych, intelektualnych fanów fuhrera – Louis Ferdinanda Celine,  Ezry Pounda,  Yeatsa,  Heideggera czy Eliade.

Każdy znający dorobek tych ludzi, musiał wielokrotnie zastanawiać się, jak to było możliwe, że  utożsamiali  się  ze skurwysynami od cyklonu B. Wg mnie antykomunizm mógł w tym wszystkim odgrywać zaledwie drobną rolę. Prawdziwym powodem musiała być jakaś podskórna patologia antyżydowska, którą  przesiąknięta jest od zawsze cywilizacja europejska.

Inaczej chyba wytłumaczyć się tego nie da. Przykładów antysemityzmu, wyznawanego i rozpowszechnianego przez czołowych myślicieli i twórców europejskich  (od Marcina Lutra, poprzez księdza Skargę i Staszica, aż do Fiodora Dostojewskiego) nie brakowało też przecież w czasach, mocno poprzedzajacych salwy z Aurory.

Niewykluczone, że Hamsuna po wojnie trzeba było wtrącić w klatkę po gorylu – tak jak Amerykanie zrobili z Poundem, pokazując go na rynku w Pizie.

 @

UWAGA: chodzi o spektakl w kopenhaskim „Aveny-T theatre” z premierą mającą nastąpić na międzynarodowym festiwalu w Bergen w maju 2017 – Al Pacino miał być narratorem.Reklama

Reklama

Treści chronione