TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | wrzesień 27, 2017 | 3:32

KIERUNEK – „ABU-GOSZ”.

TELAWIW OnLine: Jeden z 3 Izraelczyków zabitych wczoraj w zamachu palestyńskim pod Jerozolimą był Arabem z pobliskiej miejscowości Abu-Gosz służącym w żandarmerii. W 2014 oddano tam do użytku 4-minaretowy meczet – drugi co do wielkości w IL – ufundowany w dużej mierze przez Czeczenię…Sentymenty biorą się stąd, że Abu-Gosz utworzone zostało w XVI w. – za Imperium Osmańskiego – przez przybyszów z Kaukazu.

Abu-Gosz w czasie wojny 1948, jako jedyna miejscowość arabska współpracowała przytomnie z Izraelczykami, z czego czerpie korzyści do dziś. Większość domów w kotlinie i na jej zboczach – ma płaskie dachy, na których pod rozpiętą na tyczkach winoroślą lokalsi na plastikowych krzesłach ospale palą nargile. Atrakcją są coroczne festiwale muzyki klasycznej i gregoriańskiej w kościele Notre Dame de l’Arche d’Alliance na wzgórzu.

Wedle tradycji, stoi on w miejscu, gdzie spoczywała przez 20 lat Arka Przymierza, zanim król Salomon po wybudowaniu Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej – w miejscu wskazanym przez Dawida – przeniósł ją na Wzgórze Świątynne. Mega zbitka cywilizacyjna…Krzyżowcy, opierając się na przekazach słownych, uważali tę miejscowość za Emaus, gdzie Jezus objawił się swoim uczniom po zmartwychwstaniu.

Krzyżowcy we wszystkich tego rodzaju świętych dla chrześcijaństwa miejscach stawiali zamki lub klasztory – obecny Abu-Gosz znajdował się jak najbardziej w orbicie ich ścisłych zainteresowań…Jak wiadomo, byli tam dużo wcześniej niż współcześni bibliści, historycy czy archeolodzy umiejscawiający Emaus w innych, choć niedaleko stamtąd leżących okolicach. Abu-Gosz to jednak także rodzaj popularnej w Izraelu mekki kulinarnej.

Odwiedzając Abu-Gosz (zjazd z autostrady nr 1) musicie koniecznie spróbować humusu, z którego słynie to miasteczko. Najlepszy jest w knajpach, które wszystkie nazywają się Abu-Szukri… Trzy takie lokale (każdy podaje się za autentycznego Abu-Szukri) – znajdziecie na placyku obok romańskiego klasztoru z czasów krzyżowców i meczetu, gdzie przed wejściem bije źródełko (zaczynające się pod klasztorną kryptą).

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 



Reklama

Reklama

Treści chronione