TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Sierpień 31, 2014 | 9:13

NIEKONIECZNIE JOSELEWICZ

TELAWIW OnLine: Wg mnie oba starannie wybrane narody powinny wygenerować z parę serialików i filmów fab. o wspólnych bohaterach – wcale niekoniecznie musiałby to być od razu Berek Joselewicz z…Lindą w roli głównej. Mało kto wie na przykład, że tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” i drzewko oliwne w Jad Waszem posiada Tadeusz Gebethner, założyciel Polonii Warszawa.

O klubie tym głośno dosyć było 2 lata temu po tym, jak o mało nie został sfrymarczony do Katowic…- należę do pokolenia, które od piaskownicy kibicowało „czarnym koszulom”, a przytapiania i skoków na łeb z rozbiegu uczyło się w krynicznej toni basenu na Konwiktorskiej („na Polonii”). Z tym większym wstydem wyznaję, że o przeszłości wojennej Tadeusza Gebethnera usłyszałem z wieloletnim opóźnieniem.

Warszawska Polonia inaczej niż inne polskie kluby przyjmowała w swoje szeregi także żydowskich sportowców – w 1925 roku rozegrała mecz z Makabi w Tel Awiwie. Ojciec Tadeusza był współwłaścicielem słynnego wydawnictwa „Gebethner & Wolff” – jako endek…przyjął do roboty Aleksandra Wata w drugiej połowie lat 30. wbrew antysemickim klimatom.

Wat z wielkim wigorem opowiada Miłoszowi w Moim wieku, jak robił tam za kierownika literackiego i nawet w pewnym momencie odrzucił Ferdydurke, co brzmi dziś masakrycznie…Całkiem możliwe, że kryły się za tym jakieś animozje osobiste – Gomber robił sobie totalne jaja ze wszystkiego, mógł opieprzyć Wata gdzieś po pijaku przypadkiem…

Ale okej; Tadeusz Gebethner uczestniczył w „Cudzie nad Wisłą”, Kampanii Wrześniowej i w Powstaniu Warszawskim, jako oficer AK. Uratował we własnym mieszkaniu – przekupując m.in. granatową policję – Ludwikę Abrahamer z córką Aliną, które potem wyjechały do Izraela. Niestety wskutek ran odniesionych w Powstaniu zmarł w 1944. w Stalagu XI A Altengrabow.

Pochowano Go na tamtejszym cmentarzu, który został potem zaorany przez Armię Czerwoną. W 1981 roku otrzymał pośmiertnie tytuł „Sprawiedliwego”.

@

http://www1.yadvashem.org/yv/en/exhibitions/righteous-sportsmen/gebethner.aspReklama

Reklama

Treści chronione