TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Maj 1, 2017 | 6:10

OSTATNIA CEGŁA.

TELAWIW OnLine: W latach 30. XX wieku Polska chciała wysłać Żydów na Madagaskar lub do Palestyny. Wariant wyspiarski odpadł ze względu na pompatyczny sprzeciw Paryża. W tej sytuacji Polska jako pierwsza uruchomiła w 1937 roku pasażerską komunikację lotniczą między Europą a Palestyną. Okazało się, że jest to pierwsza naprawdę opłacalna linia LOT.

Polskie maszyny lądowały miękko trzy razy tygodniowo w obecnym międzynarodowym porcie lotniczym Ben-Guriona pod Tel Awiwem (wówczas angielskie lotnisko wojskowe). Głównym źródłem dochodów polskiego przewoźnika był zmasowany transport poczty i żydowskich turystów, gdyż zmasowanej imigracji sprzeciwiały się mandatowe władze brytyjskie.

W warszawskim MSZ rozważano też poważnie w owych czasach  etosowych, czy nie dałoby się przy okazji przejąć mandatu nad „Palestyną”, ale te ambitne plany przekreślił niestety ostatecznie niemiecki misio z wąsem. Znaną jest natomiast rzeczą, że w Polsce odbywały się kursy przygotowujące Żydów do pracy na roli w Palestynie i walki partyzanckiej z Anglikami.

Trudno uwierzyć, ale jeden z takich kursów rolniczych prowadzony był na warszawskim Grochowie – na specjalnie w tym celu założonej farmie koło ulicy Witolińskiej. Podmokłe miejscami poletka doświadczalne ciągnęły się prawie aż do wałów przeciwpowodziowych – wyhodowano tam m.in. jakieś trzciny (służące do budownictwa) z gatunku rosnącego nad Jordanem.

Jedynym śladem po tej farmie pozostały szumiące w okolicy wielkie drzewa i jakaś „ostatnia cegła” w ŻIH.
Reklama

Reklama

Treści chronione