TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Czerwiec 14, 2015 | 12:19

PL-IL : ODWRÓCONY PORZĄDEK RZECZY.

TELAWIW OnLine: Polski szef MSZ Schetyna przyjęty przez izraelskiego prezydenta Rywlina w jego jerozolimskiej siedzibie. W najbliższych godzinach dalsze oficjałki w stolicy – wizyta związana jest z 25-leciem wznowienia stosunków. Schetynie towarzyszy duża grupa biznesmenów – polska strona odkryła nagle, że wartałoby…zacieśnić kontakty z izraelskim hi-techem.

Jeśli wierzyć niemrawej ambasadzie polskiej w Izraelu – jak już pisałem parę miesięcy temu – wzajemna wymiana handlowa osiągnęła pułap 800 mln $ rocznie, a jest to oczywiście tyle, co nieszczęsny kot napłakał. Dla przykładu wskaźnik z UK wynosi ponad 7 mld dolców. Można więc chyba spokojnie stwierdzić, że minione ćwierćwiecze nie zostało należycie wykorzystane.

Symbolicznym zwieńczeniem wizyty ministra Schetyny w świętym grodzie jerozolimskim będzie dziś wieczorem pokaz filmu „Karski i władcy ludzkości”. Gdyby w polsko-izraelskim kontekście wszystko chodziło jak trzeba – porządek powinien być odwrotny. Historia Karskiego powinna „robić” za punkt wyjścia dla wzajemnych stosunków, a nie „zwieńczenie” po 25 latach.

Jak tak dalej pójdzie, Drodzy Państwo, na następne ćwierćwiecze gwiazdorzyć będzie znowu wysłużony – Berek Joselewicz.Reklama

Reklama

Treści chronione