TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Kwiecień 6, 2015 | 1:12

”SIEDEM DALEKICH REJSÓW”

TELAWIW OnLine: Tak się składa, że akurat tę krótką i fajną powieść Leopolda Tyrmanda przeczytałem po raz pierwszy dopiero z parę lat temu. Kiedyś z pewnością dosyć lubiłem tego autora (Zły, Filip, Życie towarzyskie i uczuciowe, Dzienniki) – choć prawdę mówiąc, nigdy za nim szczególnie nie przepadałem.

Książki Tyrmanda nie są literaturą z najwyższej półki, jak byśmy dziś powiedzieli; są mocno przegadane, choć mają też w sobie sporo realizmu, a nawet jakiegoś, no…powiedzmy, rozmachu. Siedem dalekich rejsów zawiera w sobie wszystkie te elementy, przy czym jest typową powieścią kameralną.

Jest to prawie gotowy scenariusz filmowy – kilka dosyć wyrazistych postaci, mężczyzna & kobieta, oszczędne dialogi, wewnętrzne napięcie, klimat schyłkowy. Na początku lat 60. nakręcono wg książki (i scenariusza) Tyrmanda film Naprawdę wczoraj  – z Tyszkiewicz, Łapickim, Holoubkiem – w stylu nowofalowym.

Filmu nie widziałem; w necie można sobe obejrzeć tylko parominutową wrzutę: bohaterowie snują się przepisowo po zamglonym Darłowie. Podejrzewam, że są tam męczące już dziś dłużyzny, ale zdaje się, iż egzystencjalny nastrój powieści Tyrmanda został oddany znakomicie.    

Wracając do wersji drukowanej… Dzięki niezwykle dojmującemu klimatowi ludzkiego niespełnienia – Rejsy nic się nie zestarzały. Naprawdę świetnie się czyta, choć Tyrmand nie miał sławetnej „iskry bożej”, jak np. Marek Hłasko, który, dla mnie przynajmniej, jest już dziś niestrawny. 

U Tyrmanda nie było tego przysłowiowego “drugiego dna”, bez którego nie ma naprawdę dobrej literatury. Ale to był bardzo dobry, przenikliwy i nie pozbawiony polotu rzemieślnik; Hłasko z kolei robił za naturszczyka, którym przecież nie był. Popełnię herezję: wg mnie Hłasko był “pisarzem jednej książki”…

Tej pierwszej, naprawdę świeżej i absolutnie rewelacyjnej pt. “Pierwszy krok w chmurach”. Ale oczywiście każdy to widzi inaczej.

https://www.youtube.com/watch?v=GgSttXS5giI

https://www.youtube.com/watch?v=vokWCbu-SngReklama

Reklama

Treści chronione