TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Luty 22, 2015 | 10:42

TELAWIW OnLine: GŁÓWNE NEWSY DNIA – 22/02/2015

TELAWIW OnLine: Naprawdę ciekawe, czy znakomity moim zdaniem ”Amerykański snajper” Clinta Eastwooda załapie się dziś na Oskara.

TELAWIW OnLine: Odnalazł się ”zniknięty” przed tygodniem na pograniczu turecko-syryjskim  szwedzki 30-latek, Joakim Medin (”dziennikarz-freelancer”) – trzymali go w jakiejs szopie asadowcy, a nie IS, czego głównie się obawiano. Po odzyskaniu wolności melduje, że traktowano go niezgorzej, ale czuje sie wyczerpany na duchu i ciele.

TELAWIW OnLine: Ankara ewakuowała nad ranem z północnej Syrii  ok. 40  żołnierzy strzegących grobowca legendarnego wodza Sulejmana Szacha, dziadka Osmana I, który był założycielem imperium ottomańskiego. Mauzoleum to – połozone 25 km od granicy – było rodzajem enklawy tureckiej, do której przymierzali sie ostro dzikusy IS. Z tego samego powodu ewakuowane też zostały prochy szacownego Sulejmana Szacha.

TELAWIW OnLine: Pojawił się kolejny ”filmik” IS – tym razem z 21 jeńcami kurdyjskimi ubranymi w pomarańczowe kombinezony i zamkniętymi w klatkach…Prezydent Kurdystanu Masud Barzani ostrzegł, że jeśli dzikusy zabiją Peszmergów – zapłacą za to wysoką cenę.

Breaking: Eksplozja przed wejściem  do perskiej ambasady w centrum stolicy Libii-Trypolisie; chyba nikt nie zginął; reżim Asada oskarża Turków o ”brutalną agresję” po nocnej akcji z ewakuacją XIII-wiecznego  grobowca Sulejmana Szacha…(erdoganowcy szczycą się tym, jak lądowaniem na Marsie).

TELAWIW OnLine: Premier Izraela Netanjahu nie ukrywa głębokiego zdziwienia, iż ludzie Obamy jakby nigdy nic…kontynuują w Genewie rozmówki z Persami o atomie – choć parę dni temu MAEA ujawniła w raporcie, że mułły nadal ukrywają wojskowe aspekty swojego programu nuklearnego.

”Na miejscu Netanjahu pojechałbym choćby na koniec świata, żeby tylko zapobiec fatalnemu układowi atomowemu z Iranem” – w taki sposób ”Rudy” Giuliani, legendarny burmistrz NYC z 9/11, skomentował przewidziane na 3 marca wystąpienie Netanjahu w Kongresie USA ws. perskiego ”A”.

BREAKING: Ponad 50 dzikusów IS zabitych w walkach z kurdyjskimi Peszmergami (wspieranymi z powietrza przez koalicję) w płn.-zachodnim Iraku; w Szwecji arabscy ”prywatni pośrednicy pracy” – współpracujący z rządowymi ”pośredniakami” – kierowali innych Arabów do IS w ”Syriaqu” (Syrii/Iraku); w Jerozolimie Arabowie znów obrzucili kamieniami tramwaj…

TELAWIW OnLine: W Jerozolimie 18-letni Arab ugodził nożem w brzuch ortodoksyjnego Izraelczyka na Kikar Safra (koło siedziby w władz miejskich). Napadnięty zawdzięcza życie ochroniarzowi burmistrza Jerozolimy…, który wraz ze swym szefem Nirem Barkatem unieszkodliwili terrorystę…

Update: Zawarty kontrakt z USA na dostawę 14 myśliwców F-35 dla Izraela; wg sondażu Smitha 86% Arabów izraelskich uważa, że IS wykoślawia islam; kolejny matoł w ortodoksyjnej partii Szas- rabin Szlomo Kohen uważa, że ”Hatikwa jest głupia”; 23 dni przed wborami centroprawicowy Likud zwiększa przewagę nad centrolewicową Labour 27-23 mandaty (sondaż i24news).

TELAWIW OnLine: Wg ”Daily Mail” – Madonna chce kupić w TLV (za 36 mln  £) penthousik w 42-piętrowym wieżowcu budowanym właśnie na rogu bulwaru Rotszylda i Allenby. Będzie miała blisko do Centrum Kabały i znanego z pulsującego życiem…Ośrodka Polskiego, gdzie teraz lecą Copernicusem.

 

 

 

 

 Reklama

Reklama

Treści chronione