TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Maj 3, 2015 | 10:30

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA 03/05/15

TELAWIW OnLine: Wieczorem druga od czwartku manifa ”Etiopczyków” (ciemnoskórych Izraelczyków) przeciwko różnym przejawom dyskryminacji. Protesty zorganizowano w centrum TLV, a nie jak poprzednio w Jerozolmie. Demonstranci zablokowali przelotowe arterie – doszło do gwałtownych starć z policją na placu Rabina. Ponad 30 osób odniosło obrażenia.

TELAWIW OnLine: Netanjahu oznajmił ponownie, że planowany układ atomowy z reżimem perskich mułłów jest nie do przyjęcia dla Izraela. Natomiast John Kerry wyraził głębokie przekonanie, że atmosfera towarzysząca rokowaniom z Iranem jest nazbyt przesycona histerią…

TELAWIW OnLine: ”Niemcy muszą pamiętać o swoich zbrodniach z czasów nazizmu” – Merkel dziś na obchodach 70-lecia wyzwolenia Dachau.

TELAWIW OnLine: W Nepalu liczba zabitych przekroczyła 7000 + ponad 14 tysięcy rannych…Bezmiar nieszczęścia na każdym kroku. Na jednym z trekków znaleziono ciało 22-letniego Izraelczyka Ora Asrafa, który zginął podczas trzęsienia.

TELAWIW OnLine: W centrum Bagdadu 19 zabitych w eksplozjach dwóch samochodów-pulapek podstawionych przez dżihadystów IS.

TELAWIW OnLine: Władze w Tunisie bagatelizują sygnały ostrzegawcze z Izraela, że w Tunezji (główne na wyspie Dżerba popularnej wśród turystów izraelskich) może dojść do zamachów terrorystycznych.

TELAWIW OnLine: Wg Human Rights Watch (HRW) koalicja saudyjska używa przeciw proirańskim Huti w Jemenie zakazanej konwencją z 2008 broni kasetowej (bomby rozpryskowe z kilkuset podpociskami). W ciągu ponad 6-tygodniowej operacji zginęło tam już 1200 ludzi; Kerry twierdzi, że ”USA i ONZ pracują ciężko”, żeby zakończyć ten konflikt. No, proszę….

TELAWIW OnLine: W Pekinie min. obrony Chang Wanquan zapowiedział, że Chiny i Rosja odbędą w bm. wspólne manewry na M.Śródziemnym. Obie strony wyznaczyły do udziału w ćwiczeniach 9 jednostek – przypuszczalnie jest to odpowiedź na wizytę premiera Japonii Shinzo Abe w USA, kiedy to Obama obwieścił zacieśnienie dwustronnej współpracy wojskowej.

TELAWIW OnLine: Aszraf Rifi, libański min. sprawiedliwości powiedział w Sky Arabic, że mnożą się sygnały świadczące o gwałtownych kontrowersjach w czołówce Asada. ”Czwarta dywizja mająca za zadanie ochronę reżimu liczy już poniżej 20 tys. ludzi, czyli jedną trzecią dawnego stanu osobowego”. Zachodnie źródła dyplomatyczne nie potwierdzają jednak tych ocen (…).

PILICA – MACEWY W SRACZU.

TELAWIW OnLine: Jonny Daniels z fundacji From The Depths” poszukującej nagrobków żydowskich w całej Polsce – zdesantował w Pilicy, gdzie macewy wmurowane są w wychodek prywatnego, opuszczonego domu. Miejscowe władze umywają ręce od tej sprawy, w związku z czym Pilica gwiazdorzy dziś efektownie w najpopularniejszej gazecie izraelskiej Israel Hajom. Gratulacje!Reklama

Reklama

Treści chronione