TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Marzec 12, 2015 | 10:02

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA – 12/03/15

TELAWIW OnLine: P5+1 rozważa zniesienie sankcji wobec Iranu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby przeforsować w ten sposób układ atomowy z Persami – pomimo gwałtownych sprzeciwów Republikanów w Kongresie USA. Jednocześnie Niemcy skrytykowały stanowisko 47 kongresmenów republikańskich, którzy ostrzegli, że układ taki zostałby unieważniony po wyborze nowego prezydenta w Stanach Zjednoczonych za dwa lata.

TELAWIW OnLine: Benjamin Netanjahu zadeklarował w wywiadach telewizyjnych, że w żadnym wypadku po wyborach 17 marca nie pójdzie na współpracę koalicyjną z opozycyjną Partią Pracy. Ostrzegł, że potrzebujący wsparcia mniejszości arabskiej rząd Labour byłby za słaby, żeby skutecznie odpierać naciski międzynarodowe w sprawie Iranu i Palestyńczyków.

TELAWIW OnLine: Media elektroniczne przekazały nagle wieczorem, że może dojść do zakrojonych na dużą skalę zamachów terrorystycznych IS…w Ejlacie nad Morzem Czerwonym. Do miasta przerzucono posiłki wojskowe. Pogotowie antyterrorystyczne obowiązuje też w rejonach przylegających do szosy nr 12.

TELAWIW OnLine: Rzecznik Putina oznajmił, że jego boss jest zdrowy jak koń, a uścisk jego dłoni jest nadal tak silny, że może złamać czyjąś rękę… W rosyjskim necie poszedł hyr o nagłym zejściu Putina po tym, jak wczoraj niespodziewanie odwołana została jego wizyta w Kazachstanie.

TELAWIW OnLine: IS zapodał, że 18-letni dżihadysta z Australii należący do tej hordy dokonał zamachu samobójczego koło irackiej pozycji wojskowej. Canberra wyraziła głęboki wstrząs z tego powodu, zawiadamiając, że w ”Syriaku” (Syria/Irak) w szeregach IS walczy obecnie 90 egzotów australijskich, a 20 innych zdążyło już nawet wyparować na gościnne łono Allaha.

TELAWIW OnLine (flesze): Dżihadyści IS zastrzelili oficera egipskiego na checkpoincie w El-Arisz na północy Synaju; w Afganie talibowie zabili 7 policjantów; w trwajacej od 4 lat  wojnie syryjskiej zginęło ponad 600 lekarzy – głównie w atakach asadowskich na szpitale.

TELAWIW OnLine: W Kanadzie dorwali 33-letniego dżihadystę IS (egzot z Pakistanu), ktory chciał wysadzić w powietrze konsulat USA w Toronto.

TELAWIW OnLine: Szef połączonych sztabów US Army Martin Dempsey przewiduje, że po likwidacji sunnickiej hordy IS – przy pomocy szyickiego Iranu – w Iraku może wybuchnąć krwawa wojna domowa. Gen. Dempsey przekazał te oceny na senackiej komisji spraw zagranicznych. Tymczasem armia Bagdadu z milicjami szyickimi posuwają sie w głąb miasta Tikrit, wypierając stamtąd kalifatowych dzikusów.

TELAWIW OnLine (flesze): Parlament libański po raz 20 z rzędu… od 9 miesięcy nie dał rady wybrać nowego prezydenta; 5 dni przed wyborami w Izraelu  b. prezydent Peres wyraził poparcie dla szefa Labour Herzoga chcącego zastąpić Netanjahu; w Cahalu nasila się dyskusja za i przeciw udziałowi rabinów w uroczystych przysiegach wojskowych

TELAWIW OnLine:  Szef FBI James Comey ostrzegł, że IS zachęca “samotne wilki” do dokonywania zamachów terrorystycznych w krajach zachodnich. Wg niego szczególnie niepokojący jest fakt, że dżihadyści – posługujący się na szeroką skalę mediami internetowymi i portalami społecznościowymi – mają praktycznie nieograniczone pole działania.

TELAWIW OnLine: Arabskie państwa Zatoki Perskiej zapowiedziały po obradach w Rijadzie, że poprą ew. układ atomowy z reżimem mułłów, ale tylko pod warunkiem, że wykluczona zostanie możliwość uzyskania przez Persów broni jądrowej. Ponadto „zatokowcy” wyrazili dezaprobatę dla udziału Persów w kampanii przeciw IS w Iraku i w wojnie domowej w Jemenie.

TELAWIW OnLine: Po raz pierwszy WATERLOO niekoniecznie musi kojarzyć się Francuzom z wielką napoleońską klęską… Paryżowi udało się bowiem – niemal nadludzkim wysiłkiem – zapobiec planowanej przez Brukselę emisji monety 2 euro (z okazji 200 rocznicy tej bitwy przypadającej 18 czerwca).Reklama

Reklama

Treści chronione