TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Marzec 15, 2015 | 10:33

#TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA – 15/03/15

TELAWIW OnLine: ZERO USTĘPSTW TERYTORIALNYCH I POLITYCZNYCH wobec Palestyńczyków – ogłosił Benjamin Netanjahu wieczorem w TLV na wielkim mityngu wyborczym Likudu i innych ugrupowań konserwatywnych.

SZYKUJE SIĘ PAX IRANICA W SYRII.

TELAWIW OnLine: John Kerry, zajęty rozmowami o atomie z Persami w Lozannie, bąknął coś, że trzeba by się dogadać z Asadem, żeby zakończyć krwawą wojnę w Syrii; Damaszek natychmiast odpowiedział, że niczego bardziej nie pragnie niż humanitarnych rozwiązań pokojowych… Inaczej mówiąc – zdolniachy Obamy chcą załatwić sprawę oddając „Syrię” w pacht perskim mułłom za bliżej nieokreślone spowolnienie programu atomowego. Tak to przynajmniej fajnie wygląda dziś wieczorem (…).

TELAWIW OnLine: Cwi Magen, b. ambasador Izraela w Rosji nie wyklucza, że zniknięcie Putina może być wynikiem zamachu stanu. Jest to jedna z pierwszych ocen tego rodzaju w IL – powodem puczu wojskowego z oligarchami w tle… może być kryzys ekonomiczny, a także „przegięcie” z Niemcowem i wymachiwanie przez Putina straszakiem atomowym.

TELAWIW OnLine (flesze): wpieniony Elton Jones wzywa do bojkotu  Dolce Gabbana, bo jeden z nich chlapnął coś na gejowskie małżeństwa z dziećmi; prostolinijni Angole… odrzucają stanowczo sugestie USA, żeby dogadać się z wykształconym w UK okulistą Asadem; ruszyło głosowanie na poligonach i w jednostkach specjalnych Cahalu – zdaje się, że ponad 70% Izraelcyków jak zwykle pójdzie na wybory (pojutrze).

TELAWIW OnLine: John Kerry wyraził nadzieję (w sieci CBS), że w parę dni…dogada się wstępnie z perskim Zarifem w kwestiach atomowych, żeby następnie sfinalizować układ do końca czerwca. Dziś obaj rozmawiali w Lozannie, a jutro perski dżentelmen odbędzie serię rozmów z szefami dyplomacji UK, Niemiec i Francji.

TELAWIW OnLine (flesze) W centralnej Libii wybuchły walki między dzikusami IS i siłami frakcji rezydującej w stołecznym Trypolisie; w Kairze wybuch bomby zabił śmieciarza z osłem; Netanjahu ponownie oskarżył „zagraniczne NGO-sy” o finansowanie kampanii przeciwko Likudowi (wybory pojutrze).

TELAWIW OnLine: Upadła Syria wkracza w piąty rok wojny domowej – ponad 220.000 zabitych, w tym 13 tysięcy zamęczonych w katowniach Asada. Potworne zniszczenia wojenne – co najmniej 10 mln wygnańców w kraju i zagranicą (głównie w Libanie, Jordanii i Turcji). Reżim Asada trzyma się jedynie dzięki poparciu Rosji i Iranu; USA wczoraj potwierdziły, że wolą już nawet Asada niż dzikusów IS, którzy bez niego dorwaliby się do władzy.

TELAWIW OnLine (flesze): Amerykanie zmknęli na parę dni swoje konsulaty w Arabii Saudyjskiej, tłumacząc to względami bezpieczeństwa; wczoraj ostrzegli, że może dojść do zamachów terrorystycznych IS na ameykańskich pracowników przemyslu naftowego zatrudnionych w tym kraju.

TELAWIW OnLine: Pakistański Taliban przyznał się do dzisiejszych zamachów na 2 kościoły katolickie w Lahore – 10 zabitych, 50 rannych.

TELAWIW OnLine (flesze): W Belgii za kratami będę separować najgorszych dżihadystów od reszty muzumanów, żeby zapobiegać indoktrynacji; w Paryżu otwarty został znowu koszerny market, gdzie dzikus IS zabił w styczniu 4 Żydów; turecki Erdogan zaprzecza, jakoby chciał zwiększyć kompetencje prezydentury, żeby sprawować władzę dyktatorską.

TELAWIW OnLine: W Iranie człowiekiem roku wybrany został gen. Qassem Suleimani (37%) z formacji ”strażników rewolucji” – zawiadujący dawniej zamachami terrorystycznymi za granicą, a obecnie interwencją wojskową w Syrii i Iraku. Zaraz po nim uplasował się szef dyplomacji Javad Zarif (28%) prowadzący negocjacje atomowe z P5+1. Plebiscyt odbył się z okazji zbliżającego się irańskiego nowego roku Nowruz obchodzonego 21 marca.

@

TELAWIW OnLine: W greckich Salonikach w 72 rocznicę rozpoczęcia wywózek do Auschwitz parę tysiecy mieszkańców – zgromadzonych na placu Wolności i na starym dworcu kolejowym – uczciło pamięć ponad 44.000 tamtejszych Żydow zagazowanych przez kulturalny naród niemiecki.

Warto wiedzieć, że to właśnie z Saloników przybyło do Tel Awiwu niedlugo przed II wojną kilkuset żydowskich robotników do budowy portu na północy miasta. Stworzyli w centrum TLV własną dzielnicę grecką Florentine, czyli tzw. Małe Saloniki – obecnie hipsterskie knajpy, galerie i butiki.

Budowniczowie Północnego Portu – dzieki temu, że przebywali w Palestynie – przeżyli Holokaust, ale po ich najbliższych nie pozostał nawet ślad. Rok temu Kongregacja w Salonikach zażądała od Niemców zwrotu kilkudziesięciu mln $ – wziętych jako okup za 1000 Żydów, których i tak wysłali do gazu.

 Reklama

Reklama

Treści chronione