TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Czerwiec 19, 2015 | 12:24

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 18/06/15.

TELAWIW OnLine: Netanjahu skrytykował w ostrych słowach Ban Ki-Muna, że ONZ zamiast zajmować się terrorem islamskim i ludobójstwem w krajach arabskich, imputuje Izraelowi wyimaginowane zbrodnie przeciw „dzieciom palestyńskim”.

TELAWIW OnLine: Wreszcie MIŁA NIESPODZIANKA u Skandynawów – w Danii exit polls wskazują, że wygrana w czwartkowej rundzie wyborczej przypadła centroprawicy L.L. Rasmussena.

TELAWIW OnLine: W płn. Izraelu jakiś opętaniec próbował podpalić Kościół Rozmnożenia chleba i ryb w Tabdzie nad Kineretem (jezoro Galilejskie). Ogień spowodował spore zniszczenia – władze izraelskie potępiły wandalizm i obiecały jak najszybciej odremontować świątynię. Policja nie natrafiła jeszcze na ślad sprawców, a zatrzymana do wyjaśnienia grupa młodych ortodoksów okazała się niewinna.

TELAWIW OnLine: ONZ informuje, że tylko w zeszłym roku 60 milionów ludzi musiało uciec ze swoich domów…, w tym jedna trzecia za granicę.

TELAWIW OnLine: W Charleston w stanie Południowa Karolina zwyrodnialy „białas” zastrzelił dziewięciu Murzynów w afroamerykańskim kościele.

TELAWIW OnLine: W Waterloo pod Brukselą odbyły się huczne obchody 200-lecia klęski Napoleona – ignorowane przez oficjalny Paryż… wolący celebrować przypadającą też 18 czerwca 75 rocznicę słynnego przemówienia, w którym de Gaulle wezwał Francuzów do walki z niemieckim okupantem. Tymczasem w Anglii, która w konsekwencji Waterloo stała się mocarstwem światowym – 28% obywateli nie wie, kto wygrał tę bitwę, a młodzieży kojarzy się ona z hitem ABBY i nazwą stacji metra w Londynie.

TELAWIW OnLine: Egipcjanom udało się udaremnić krwawy zamach na Synaju; 19 bm w „pierwszy piątek Ramadanu” islamscy braciszkowie chcą znowu masowo demonstrować solidarność ze swoim dawnym preziem Morsim skazanym parę dni temu przez ekipę Sisiego na „czapę”

TELAWIW OnLine: Chińczycy zakazali Ujgurom w regionie Sinkiang świętowania ruszajacego dziś Ramadanu, a knajpy mają być otwarte normalnie przez cały postny miesiąc islamski i basta…

TELAWIW OnLine: Bagdad i US. Army zdementowały info IS, jakoby dzikusom udało się zestrzelić irackiego Suchoja-25 na „odcinku Ramadi”.

TELAWIW OnLine: Netanjahu nie chce zdystansować się otwarcie od krytyki b. ambasadora Izraela w USA Michaela Orena pod adresem Obamy…Parę dni temu Oren napisał w WSJ, że „Obama naruszył dwie podstawowe zasady w stosunkach dwustronnych z Izraelem – nie zaskakiwanie się wzajemnie i nie upublicznianie rozbieżności”. Postawa premiera Netanjahu może potwierdzać głębokie rozdźwięki w sprawie ew.. układu atomowego z Iranem.

TELAWIW OnLne: Wg najnowszego sondażu prawie 50% Izraelczyków uważa, że Michael Oren ma rację, twierdząc, że ochłodzenie stosunków z Izraelem było celowym posunięciem Obamy. W odniesieniu do wewnętrznej „wojny kulturowej” 71% obywateli IL popiera decyzję o wstrzymaniu dotacji dla arabskiego teatru Al-Midan za rozmydlanie terroryzmu, a ponad 60% dla Festiwalu Filmowego w Jerozolimie – za promowanie filmiku o zabójcy I.Rabina.

TELAWIW OnLine: Obama zganił czwartkowy mord w Charleston i pochwalił zaangażowanie papieskie w przyziemnym kontekście ekologicznym.

TELAWIW OnLine: Monsieur Fabus wybiera się w weekendzie na BW, żeby lansować tzw. dwupaństwowe rozwiązanie, nad którego realizacją miałaby czuwać Rada Bezpieczeństwa ONZ. Najpierw odwiedzi Egipt, Jordanię i Ramallah, a do stęsknionej za nim Jerozolimy zawita w niedzielę.

TELAWIW OnLine: Janda ogłosiła ściepę na wymianę starych peerelowskich foteli w jej Och-Teatrze (dawne kino Ochota) – darczyńcy dostaną tabliczki z nazwiskami na nowych siedziskach. Skrzypiące kiedyś przy każdym ruchu fotele w kinach warszawskich kojarzą mi się z klimatami, gdy chodziło się tam na macanki z panienkami szkolnymi, ale mniejsza :)… Kongenialny pomysł z tabliczkami darczyńców w siedzeniach Janda musiała ściągnąć z synagog.

@Reklama

Reklama

Treści chronione