TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Czerwiec 29, 2015 | 9:39

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 29/06/15.

TELAWIW OnLine (flesze): Rozbieżności w koalicji Netanjahu na tle planowanej umowy z firmami wydobywczymi ws. podziału zysków z podmorskiego gazu; Obama przesłał kondolencje władzom egipskim w związku z zamachem (islamskim) na prokuratora generalnego; Chiny i Rosja zaniepokojone…możliwością Grexitu; Donald Tusk namawia Chińczyków do podjęcia dialogu z Dajal Lamą.

TELAWIW OnLine: Izrael stanowczo neguje narrację Białego Domu, że Iran może odgrywać pozytywną rolę na Bliskim Wschodzie – stwierdził min. obrony Mosze Jaalon na briefingu dla zagranicznych mediów. Wg niego – do tego własnie sprowadzają się główne rozbieżności Jerozolima- Waszyngton. Jaalon zdementował pogłoski o tajnych sondażach rozejmowych z Hamasem; podkreślił, że antyasadowcy w dawnej Syrii otrzymywać będą nadal pomoc humanitarną od Izraela, ale warunkiem jest powstrzymanie się od ataków na skupiska tamtejszej mniejszości druzyjskiej.

TELAWIW OnLine: „Szef MSZ w Damaszku” Walid Mualem odwiedził Putina, który obiecał mu dalszą pomoc wojskową, ekonomiczną i polityczną.

TELAWIW OnLine: Egipski prokurator generalny Hisham Barakat zabity (+ 9 rannych) w samobójczym zamachu bombowym w kairskiej dzielnicy dyplomatycznej Heliopolis.

TELAWIW OnLine: Izraelczycy zatrzymali (bezkrwawo) na morzu szwedzki kuter rybacki ”Marianne” z parunastu lewakami i Arabami próbujący przedrzeć się do Hamastanu. Trzy pozostałe stateczki wchodzące w skład tej prodżihadowskiej „flotylli miłosci” zawróciły bez dalszej zachęty… do Grecji (na Kretę). Przechwycony kuter odeskortowany został wieczorem do Aszdodu, a jego zidiociałą ekipę po krótkim przesłuchanku postarają się wykopać jak najszybciej do macierzystych krajów drogą powietrzną z lotniska B-G (jeśli oczywiście nie będzie tam kolejnego strajku personelu naziemnego)…

TELAWIW OnLine: Arabka ugodziła nożem 20-letnią żołnierkę izraelską na checkpoincie koło sanktuarium Grobu Racheli pod Hebronem. W drodze do szpitala stan rannej w szyję dziewczyny znacznie się pogorszył. W torbie terrorystki żandarmi znaleźli jeszcze dwa zapasowe kordelasy. Lekarzom udało się na szczeście odratować żołnierkę.

TELAWIW OnLine: Po ostatnich, piątkowych zamachach IS daje się odczuć wyraźne zaostrzenie retoryki anty-islamistycznej w Londynie i w Paryżu. Nie wiadomo oczywiście, na ile ta zdrowa tendencja się utrzyma się i nie nastąpi rychły powrót do bezsensownej politpoprawnej nowomowy w stylu Obamy, ale na razie premierzy obu tych krajów, David Cameron i Manuel Valls zaczęli nagle mówić całkiem głośno i wyraźnie o „zderzeniu cywilizacji” (słynne określenie Huntingtona).

TELAWIW OnLine: Rząd zapowiedział przedłużenie ogrodzenia ciągnącego się wzdłuż granicy z Egiptem na Synaju, tak aby na północ od Ejlatu chroniło też 30 km pustynnej granicy z Jordanią. Dzięki temu stworzona zostanie bariera antyterrorystyczna na wysokości nowego lotniska „Timna” – którego budowa ma dobiec końca w przyszłym roku (zastąpi wreszcie surrealistyczne… lotnisko w środku Ejlatu, którego przestrzeń będzie można pożytecznie wkorzystać).

@

TELAWIW OnLine: Cypryski prezydent Nicos Anastasiades chce zaaranżować wystąpienie premiera Netanjahu na szczycie europejskim w Brukseli. Na tym samym forum – acz w nieco innym terminie – miałby też pojawić się rzekomo umiarkowany Abu-Mazen z Ramallah. Podobno obaj chętne się już na to zgodzili, a cypryjskiemu pomysłowi – mającemu przełamać wzajemne animozje– sekundują entuzjastycznie Donald Tusk, no i Signora Mogheriri. Dodam tylko, że grecka część Wyspy Afrodyty zapłonęła gwałtownym afektem do Izraela, odkąd pojawiła się perspektywa miliardowych kokosów z podmorskich złóż gazu – na które szczerzy też kły turecki Erdogan.

WRRSJA WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=Z0mbqIMjtIMReklama

Reklama

Treści chronione