TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Maj 11, 2015 | 10:25

TELAWIW OnLine: NEWSY & K0MENTY 11/05/15

TELAWIW OnLine: Izrael i Niemcy akcentują przypadające dokładnie 12 maja 50-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych; prezydent Reuwen Rywlin już od wczoraj wieczór zalicza wizytę w Berlinie, a niemiecka min. obrony Ursula von der Leyen w Izraelu odwiedziła dziś bazy Cahalu i Instytut Jad Waszem w Jerozolimie.

TELAWIW OnLine: Izraelczycy kupią od Niemców 4 korwety do ochrony platform wydobywczych na morzu (będą miały wyposażenie izraelskie).

TELAWIW OnLine: Saudyjski król Salman nie pojedzie w tym tygodniu na szczyt w Camp-David, gdzie Obama będzie namawiał Arabów z Zatoki do akceptacji ew. układu atomowego z Iranem. Najwyraźniej Rijad uważa, że proponowana przez USA „tarcza antyrakietowa” nie zahamuje ekspansji Teheranu, gdyby ten dorwał się do „A”. Wychodzi na to, że Saudowie i Izrael nadal widzą te sprawy w podobnym świetle; Obamie nie udało się w niczym tego zmienić, choć wysłał w tych dniach specjalnie Kerry’ego do Rijadu, 

TELAWIW OnLine: Arab dźgnął nożem w plecy 19-letniego Izraelczyka koło checkpointu „Miszor-Adumim” w Judei/Samarii (średnio ranny przeżyje).

TELAWIW OnLine: Monsieur Hollande szczęśliwie wylądował w Hawanie, jako pierwszy zachodni mąż stanu… po grudniowym gruchanku USA-Kuba.

TELAWIW OnLine: Asadowcy wspierami przez libański Hezbollah walczą zaciekle z dżihadystami Nusry i IS o kontrolę nad łańcuchem górskim Qalamoun – na granicy syryjsko-libańskiej. Komunikaty o mega stratach pod obu stronach nie są wiarygodne, więc nie ma sensu ich cytować.

Równie zaciekłe walki toczą się od paru dni w miejscowości Dżaser a-Surur w północnej prowincji Itlib o zburzony już w międzyczasie szpital, w podziemiach którego zabarykadowali się wysocy rangą ludzie Asada, oficerowie irańscy i podobno nawet jakiś wojskowy rosyjski…

TELAWIW OnLine: W Jemenie proirańscy gierylasi Huti twierdzą, że zestrzelili marokański F-16 uczestniczący w nalotach (zaginiony od wczoraj).

TELAWIW OnLine: Szef asadowskiego wywiadu Ali Mamlouk w areszcie domowym, bo sprzeciwiał się rosnącym wływom Iranu (Daily Telegraph).

TELAWIW OnLine: Kerry i Ławrow spotkają się jutro w Soczi, któremu to spotkaniu strona rosyjska zdaje się przypisywać spore znaczenie.

TELAWIW OnLine: Kurdyjski lider Massoud Barzani deklaruje, że Peszmerga wciąż czeka na broń potrzebną do walki z dzikusami IS, natomiast całkowicie zbyteczna byłaby interwencja zachodnia z udziałem sił lądowych.

TELAWIW OnLine: W Jemenie siedmiu dżihadystów al-Kaidy zabitych w amerykańskim ataku drononowym w portowym mieście Mukalla.

TELAWIW OnLine: Rada Bezpieczeństwa ONZ odbędzie w nocy wstępną debatę nad ew. utworzeniem sił mających blokować migrację z Afryki do UE.

TELAWIW OnLine: Sędziwy naziol francuski Le Pen chce utworzyć nową partię po tym, jak własna córcia wykopała go z Frontu Narodowego.

TELAWIW OnLine: Szwedzki kuter rybacki Marianne of Gothenburg” wypłynął w daleki rejsik…do Hamastanu, żeby wraz ze zbieraniną innych zidiociałych pacyfiarzy – w ramach “Gaza FreedomFlotilla 3″ – przełamać izraelską blokadę morską tego miłującego pokój terytorium. Już widzę, jak im się to uda, a nawet zacieram rączki z radości :).Reklama

Reklama

Treści chronione