TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 11, 2015 | 12:30

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW OnLine: UWAGA – Izrael poinformował oficjalnie, że perski reżim wysłał kilkuset żołnierzy do dawnej Syrii, aby pomóc w obronie reżimu Asada. Oddziały te rozlokowane zostały w rejonie miasta Zabadani koło granicy libańskiej i zarazem niedaleko od Damaszku.

Zdaniem IL krok ten skoordynowany został z Rosją, która też rozbudowuje swoje siły na terenie b. Syrii. „Reżim Asada kontroluje już tylko 1/4 dawnego terytorium syryjskiego i należy liczyć się z tym, że niedługo wycofa się też z Damaszku do enklawy nadmorskiej zw. Małą Syrią”.

Izraelczycy przewidują, że interwencja rosyjsko-irańska przedłuży dodatkowo wojnę domową i spowoduje dalszą ucieczkę ludności z tego upadłego kraju.

TELAWIW OnLine: Wg gazety „Kommersant” Rosja dostarcza reżimowi Asada broń strzelecką, granatniki, transportery opancerzone nowego typu BTR-82A i ciężarówy wojskowe Kamazy. Rosjanie wzięli dawniej od okulisty zaliczkę (sfinansowana przez Saudów…) za antyrakietowe S-300, których mu nie dostarczyli, więc teraz obchodzą się jedynie smakiem (…).

TELAWIW OnLine: Netanjahu rozmawiał z Cameronem w Londynie; pod koniec września spotka się z Kerry’m w NYC, a może i z Obamą…Wg najnowszego sondażu Pew Research Center już tylko 21% Amerykanów uważa poroniony układzik atomowy z iranem za udany (49% go krytykuje).

TELAWIW OnLine: W północno-zachodniej prowincji syryjskiej Itlib dżihadyści Nusry/Kaidy zdobyli lotnisko wojskowe – korzystając z tego, że reżimowe lotnictwo nie mogło startować z powodu trudnych warunków pogodowych… Jednocześnie we wschodniej Syrii IS podjął zmasowane ataki na lotnisko asadowskie w Dir A-Zur. Na obu arenach są dziesiątki zabitych. Rosja dementuje info z Libanu, jako jej siły uczestniczyły w walkah lądowych.

TELAWIW OnLine: Austria ograniczyła połączenia kolejowe z Węgrami; na granicy serbsko-węgierskiej 5000 migrantów w ciągu 24 godzin.

TELAWIW OnLine: W Turcji prokurdyjska partia HDP ostrzegła, że może wybuchnąć wojna domowa – Erdogan (w czasie spotkania z Tuskiem w Ankarze) nazwał jej lidera Demirtasa „wariatem”.

Od niedzieli w atakach Kurdów PKK zginęło 29 wojskowych i policjantów. W reakcji na to armia turecka zbombardowała cele kurdyjskie w płn. Iraku, a nacjonaliści dokonali zniszczeń w biurach HDP i gazety Hurriyet w Stambule.

W sobotę zbiera się „wielki kongres” islamskiej partii AKP mającej nadzieję (raczej płonną…) na odzyskanie większości w rozpisanych przez prezia Erdogana przedterminowych wyborach 1 listopada.

TELAWIW OnLine: W IL od paru dni fatalne warunki pogodowe – suchy gorąc i duchota + tumany żółtego kurzu nawiewanego z Syrii… – odwołano sporo przedświątecznych lotów do południowego Ejlatu z małych lotnisk krajowych (międzynarodowy B-G działa normalnie). Pogoda poprawi się dopiero w niedzielę, czyli przed zapadającym wieczorem żydowskim Nowym Rokiem (5776).

TELAWIW OnLine: W słonecznym mieście Gonbad-e Qabus w płn. Iranie zaczęto drobnych przestępców, zamiast na chłostę lub areszt, skazywać na… zakupy w księgarni, przeczytanie i streszczenie na piśmie 5 wyznaczonych przez sąd książek. Nie chcę nic mówić, ale podejrzewam, ze niektórzy – nie tylko w „republice islamskiej” – woleliby już nawet biczowanko i odsiadkę :).Reklama

Reklama

Treści chronione