TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 22, 2015 | 11:57

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW OnLine: Netanjahu i Putin ustalili, że utworzony zostanie mechanizm mający zapobiegać ew. konfrontacji zbrojnej między Cahalem i Rosjanami na terenie dawnej Syrii. Izraelczycy zrelacjonowali Amerykanom wyniki piniedziałkowych rozmów z Rosjanami, przy czym można odnieść wrażenie, że Jerozolima jest z nich zadowolona.

TELAWIW OnLine: Według USA – Rosjanie zaczęli odpalać drony wywiadowcze nad Syrią, gdzie mają już w tej chwili 28 myśliwców i jeden bombowiec. 75 wyszkolonych przez US Army w Turcji powstańców wróciło na tereny syryjskie. Asadowcy walnęli rakietą ziemia-ziemia w opanowaną przez rebeliantów wschodnią dzielnicę Aleppo, zabijając 32 cywilów.

TELAWIW OnLine: W Stanach jeden z republikańskich kandydatów, Ben Carson (afroamerykański chrześcijanin) wywołał lekkie zdziwienie prostym jak drut stwierdzeniem w NBC, że „islam jest sprzeczny z konstytucją USA; żaden muzułmanin nie powinien zostać prezydentem”.

TELAWIW OnLine: Obama dał do zrozumienia, że USA i Chiny wypocą niedługo pierwszy tego rodzaju „pakt o nieagresji cybernetycznej”. Ma on wykluczyć ew. wzajemne ataki paraliżujące żywotne dziedziny gospodarki – nie obejmie natomiast jakichś drobiazgów…, np. masowego wykradania przez Chińczyków technologii czy – jak ostatnio – danych osobowych milionów zwykłych Amerykanów.

TELAWIW OnLine: We wtorek wieczorem w Izraelu i żydowskich diasporach startuje Jom Kipur. Jedni będą się modlić na pusty żołąd, a drudzy szaleć na rowerkach wszelkiego typu etc., korzystając z wstrzymanego w IL ruchu kołowego; ZERO połączeń lotniczych i mediów elektronicznych (poza internesiem).

TELAWIW OnLine: Podczas festiwalu filmowego w Gdyni zmarł nagle w hotelu 42-letni polski reżyser Marcin Wrona. Cholernie szkoda faceta – zapowiadał się świetnie. Jego nowy film pt. DEMON to koprodukcja polsko-izraelska (wyraźnie zapatrzona w Larsa von Triera…) – o świeżym żonkosiu, w którego wstępuje dybuk. Pewnie dlatego barany w IL zmieniły tutuł na DYBUK, a tłumoki z polskiego ośrodka w TLV bezmyślnie to małpują.

NIE MA ZA FRAJER.

https://youtu.be/F1agcvKnppU

TELAWIW OnLine: Wiadomo, o co chodzi Putinowi w upadłej Syrii. Rosjanie boją się ekspansji dżihadyzmu na swoje tereny, chcą rozszerzyć przyczółek na Morzu Śródziemnym, odwrócić uwagę od Ukrainy, a także podbić z powrotem taryfy naftowe. Moskwa wie, że hybrydowa wojna z dzikusami IS nie będzie krótka ani łatwa, a jej siły będą wystawione na mega ataki terrorystyczne. Izraelczycy nie chcą, aby aktywność rosyjska na arenie syryjskiej posłużyła do rozszerzenia tam wpływów irańskich. Izrael ma tam doskonałe rozeznanie wywiadowcze – może pomóc Rosjanom w zapobieganiu zamachom w zamian za utrzymane Persów i Hezbollahu z daleka od swoich granic na Golanie.Reklama

Reklama

Treści chronione