TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Październik 1, 2015 | 12:05

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW OnLine: UWAGA – „Nie dopuścimy do tego, by dawna Syria stała się widownią irańskich akcji przeciw Izraelowi” – luźna uwaga, którą warto zapamiętać, rzucona przez Netanjahu w rozmowie z mediami w drodze do USA.

TELAWIW OnLine: W środowych nalotach rosyjskich zginęło 36 osób, w większości cywilów (wg opozycji syryjskiej); al-Dżazira twierdzi, że zabitych jest ponad 70. Wg Moskwy zniszczone zostały cele IS, ale tak naprawdę Rosjanie zbombardowali pozycje innych rebeliantów, w tym wyszkolonych przez USA. Amerykanie nie ukrywają konsternacji… Obama oznajmił, że „przemocą nie da się rozwiązać kryzysu syryjskiego”… Jeden gada, drugi strzela…

TELAWIW OnLine: Rosjanie (chcąc uniknąć kolizji z lotnictwem IL) uprzedzili Izraelczyków trzykrotnie (m.in. na szczeblu doradców ds. bezpieczeństwa) o planowanym na dziś ataku lotniczym w b. Syrii. Zupełnie inaczej wyglądało to w odniesieniu do Amerykanów…Jakiś urzędnik niskiej rangi ambasady rosyjskiej w Bagdadzie zadzwonił do ambasady USA niecałą godzinę przed nalotem…Amerykanie nie ukrywają wściekłości z tego powodu (…).

TELAWIW OnLine: W Jemenie ponad 130 zabitych, w tym 80 kobiet – w ataku lotniczym koalicji arabskiej na miasteczko namiotowe, gdzie odbywało się wesele w miejscowości Al-Wahijah koło portu Mocha nad M.Czerwonym. Podobno weselnicy związani byli z rebeliantami Huti.

TELAWIW OnLine: Sympatyczny kolekcjoner niemiecki kupił na licytacji w Danii za 22 mln koron odpicowany kabriolet Maybach DS-8 Zeppelin (rocznik 1933), który Hitler ofiarował kiedyś indyjskiemu księciu Patiali (Pendżab).

TELAWIW OnLine: Nie żeby to było absolutną koniecznością…, ale operetkowa rosyjska Duma upoważniła batiuszkę Putina do użycia siły – w obronie słusznej sprawy 🙂 – na terenach syryjskich, dokładnie tak samo, jak przed aneksją Krymu.

TELAWIW OnLine: Okazuje się, że francuska Prokuratura Generalna od 2 tygodni prowadzi dochodzenie ws. zbrodni wojennych dokonanych w latach 2011-2013 przez syryjski reżim Asada. Głównym materiałem śledczym jest 50 tys. zdjęć przekazanych przez zbiegłego stamtąd fotografa wojskowego.

TELAWIW OnLine: Izraelczycy pokazali pierwszy raz oficjalnie drona typu „Dominator” mogącego – z obciążeniem kilkuset kilogramów – dolecieć bez trudu do Iranu. Maszyna sterowana jest satelitarnie i póki co 🙂 – służyć może do monitorowania platform naftowych na morzu, lodowców na biegunie czy np. szlaków narkotykowych (właśnie Meksyk kupił jedną sztukę).

TELAWIW OnLine: Palestyński terrorysta, który przedwczoraj podźgał nożem policjanta w DK okazał się fanem IS…Duńczycy przestali w środę udawać idiotów i określają go mianem „palestyńskiego bezpaństwowca”. Duńskie służby PET twierdzą, że ten sam bandzior spryskał w swoim czasie z gaśnicy szwedzkiego min. sprawiedliwości M. Johanssona… odwiedzającego ośrodek migrancki.

TELAWIW OnLine: Po 8 latach spędzonych w niewoli i zaliczeniu 15.000-kilometrowej podróży – dwa ostatnie lwy cyrkowe z Bułgarii, Jora i Black, zostały wypuszczone z klatek w rezerwacie Shamwari w RPA.

TELAWIW OnLine: Francja i Holandia dogadały się w sprawie wspólnego zakupu za 160 mln euro od rodziny Rotszyldów dwóch rzadkich płócien Rembrandta.

CZECZENIA SIĘ KŁANIA.

TELAWIW OnLine: Rosjanie przeprowadzili dziś pierwsze ataki lotnicze na terenach syryjskich w rejonie miasta Homs, czyli w zachodniej części tego upadłego kraju. Rejony te nie są kontrolowane przez IS, lecz przez innych rebeliantów. Potwierdzają się oceny, że otrąbiona przez Putina wojna z IS w obronie reżimu Asada, to jedynie przykrywka dla działań mających zapewnic zdobycze terytorialne z Damaszkiem i pasem nadmorskim. Dokladnie tak samo, jak to miało miejsce z Krymem. Jest to więc kolejna napaść zbrojna w sytuacji, gdy Amerykanie trzymają się na uboczu. Inaczej jednak niż na Ukrainie, Putin zastosować może w dawnej Syrii taktykę spalonej ziemi – sprawdzoną Czeczenii.

https://youtu.be/UV8HhDADwEc
 Reklama

Reklama

Treści chronione