TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Październik 4, 2015 | 1:09

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW Online: Kolejny zamach terrorystyczny w Jerozolimie; koło Bramy Lwów na Starówce 19-letni Arab z Ramallah zadźgał nożem 2 mężczyzn, ciężko ranił kobietę i drasnął 2-letnie dziecko. Zbira zastrzelono.

TELAWIW OnLine: W telawiwskim Parku nad Jarkonem odbył się koncert amerykańskiego piosenkarza rockowego Bona Jovi i jego zespołu – z udziałem ponad 50 tysięcy młodych roztańczonych Izraelczyków.

TELAWIW OnLine: W afgańskim Kunduzie 19 ludzi z personelu „Lekarzy bez Granic” (MSF) zabitych w szpitalu… – zbombardowanym omyłkowo przez Amerykanów.

TELAWIW OnLine: Turecki prezio Erdogan wezwał Putina do zaprzestania bombardowań na terenach syryjskich.”Turcja ma 911-kilometrową granicę z Syrią i poniesie największe konsekwencje tej operacji; już teraz 2 miliony uciekinierów syryjskich znajduje się na terenie Turcji. Rosjanie wcale nie zważają na to, że ofiarą ich nalotów padają głównie cywile”.

TELAWIW OnLine: Jane’s ocenia, że do 2024 światowe obroty w handlu wojskowymi dronami podskoczą o 100% do poziomu 10 mld dolców.

TELAWIW OnLine: Newsweek/Europa (nie mylić z Lisem) przytacza wyniki sondaży UE wskazujące, że antysemityzm w Niemczech jest obecnie na najwyższym poziomie od 5 lat. Zaraza najwyraźniej odnawia się… niezależnie od super relacji w sferze politycznej i gospodarczej. W przyszłym tygodniu Netanjahu odwiedzi Berlin.

TELAWIW OnLine: Niemcy obchodzą 25-lecie swojego słynnego zjednoczenia; Merkel w materiale wideo mówi, że w sumie wyszło nieźle; Spiegel pisze jednak o „Tsunami VW” radząc przemysłowcom niemieckim, żeby wyzbyli się buty i megalomanii…

TELAWIW OnLne: Amerykańscy reklamodawcy FIFA – Coca-Cola, McDonald’s, Visa i Budweiser domagają się dymisji 79-letniego Seppa Blattera, ale sprzeciwia się temu główny sponsor…niemiecki Adidas. Blatter podejrzewany jest o pobranie mega łapówek od czystych jak łza Rosjan i jeszcze czystszych z definicji… szejków naftowych z Kataru (za załatwienie im mundiali).

TELAWIW OnLine: Eurotunel znowu otwarty po tym, jak setka migrantów z pobliskiego obozu przejściowego w Calais próbowała w sobotę – ścierając się z policją francuską – przedrzeć się tamtędy do UK. W minionych miesiącach 13 migrantów zginęło, czepiając się tirów i pociągów jadących tą trasą.

TELAWIW OnLine: Karta dań z ostatniego lunchu na Titanicu poszła na aukcji za 88 tys. dolców – jak dla mne, najlepsze tam były dania z grilla.

TELAWIW OnLine: Duńczycy sprawili sobie w Kopenhadze meczet Imama Ali (szyicki) – największy w DK – z dwoma 32-metrowymi minaretami i ogromną błękitną kopułą. Część prac wykonała polska firma budowlana – nie chciała wypłacić duńskm murarzom miejscowych stawek… Tamci zablokowali dojazd do gargamela… – ale w końcu jakoś otworzył te swoje podwoje :).

TELAWIW OnLine: W wieku 94 lat zmarł FRANCISZEK WALICKI, uważany za ojca polskiego rocka. Dla zmylenia czujności komuny wymyślił dla tej muzyki nazwę „bigbit”. W 1941 w Wilnie ożenił się z Żydówką i nawet przez jakiś czas mieszkał z nią w getcie. Napisał też wiele tekstów (pod ksywą Jacek Grań) do utworów najlepszych polskich wykonawców. Oto jeden z ponadczasowych, do których zawsze wracam z zapartym tchem.

https://www.youtube.com/watch?v=2OoxA5bcOK8

ŚWIATOWY EFEKT VERTIGO.

TELAWIW OnLine: Jeden z głównych paradoksów w skali globalnej polega na tym, że na czele słabej ekonomicznie Rosji stoi silny człowiek, a na czele silnej ekonomicznie Ameryki – słabeusz. Jeśli dodać do tego wyzbytą znaczenia w krytycznych momentach ONZ i coraz bardziej porażającą bezsilność Europy – to widzimy, dlaczego świat znalazł się teraz w stanie przypominającym efekt vertigo. Wychodzi na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości Arabowie dalej wybijać się będą nawzajem, Rosjanie i Chińczycy udawać ze zmiennym szczęściem, że są supermocarstwami, zaś Amerykanie, jeśli nie nastąpi wreszcie u nich jakiś przełom – obsuwać się będą w coraz większą „splendid isolation”.

https://www.youtube.com/watch?v=oRTUjfqXEko&feature=youtu.be&a

TELAWIW OnLine: One of the main paradoxes on a global scale lies in the fact that a strong man stands at the head of the economically weak Russia, and a weakling at the head of the economically strong America. If you add to this the irrelevance of the UN and a more and more striking impotence of Europe – we see why the world is now in a position reminiscent of vertigo. It turns out that in the foreseeable future, the Arabs will continue to cut each other’s throats, the Russians and the Chinese will pretend with variable success that they are superpowers, while the Americans, if unable to attain an in-house breakthrough, will fall into bigger and bigger “splendid isolation”.Reklama

Reklama

Treści chronione