TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 6, 2015 | 11:50

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW OnLne: Wg Le Monde Francja włączy się chyba do nalotów na cele IS w Syrii – Hollande ma coś o tym zapodać w poniedziałek.

TELAWIW OnLine: Policja węgierska -”Autobusy odstawiające migrantów do granicy z Austrią były gestem jednorazowym i nie będą więcej kursować.

TELAWIW OnLine: Batiuszka Putin wezwał do utworzenia „międzynarodowej koalicji do walki z ekstremizmem”…Rzmawiał już o tym z Obamą :)…

TELAWIW OnLine: Saudyjczycy tryskają zadowoleniem po piątkowej, pierwszej wizycie króla Salmana w Białym Domu. Najwyraźniej Obamie udało się przekabacić szejków ma swoją stronę – w dyskusji nad układem atomowym z Iranem – choć do ostatniej chwili konwulsyjnie się sprzeciwiali.

TELAWIW OnLine: 2 Samochody-pułapki zabiły w Sweidzie na płd. Syrii 26 ludzi, w tym lidera druzyjskiego Wahida el-Balusa. Druzowie są przeciwnikami zarówno reżimu Asada, jak dżihadystów – w razie gwałtownego zagrożenia mogliby zacząć uciekać w stronę Izraela, gdzie – na Golanie i w Galilei – żyje wielu ich współbraci.

TELAWIW OnLine: Chiński gigant Fosun chce łyknąć za 76 mln $ izraelską firmę kosmetyczną Ahava (wyspecjalizowaną w błotku z Morza Martwego). Po mandaryńsku Ahava (miłość) będzie się zwała „Ai”…

TELAWIW OnLine: John Kerry apeluje do Abu-Mazena (chrzaniącego znowu o dymisji), aby nie opuszczał swej eksponowanej placówki w Ramallah.

TELAWIW OnLine: W Hebronie Arab ocalił 5 chasydów nowojorskich, którzy zbłądzili w zaułkach i o mało nie zostali zlinczowani przez arabską tłuszczę.

TELAWIW OnLine: Pakistańscy migranci przedzierający się z jakiejś starej cegielnii w Serbii przez zieloną granicę na Węgry – omijają przytomnie posterunki madziarskie przy pomocy izraelskiej aplikacji nawigacyjnej Waze kupionej w 2013 przez Google za ponad miliard baksów w świętym kraiku.

TELAWIW OnLine: Egipski miliarder Naguib Sawiris chce kupić od Grecji lub Włoch wyspę na M. Śródziemnym, żeby osiedlić tam i zapewnić środki utrzymania setkom tysięcy uchodźców z Syrii i innych krajów. Facet jest właścicielem telefonii komórkowej Orascom TMT i stacji tv nad Nilem; podobno przedstawił już swoją ofertę rządom w Atenach i Rzymie…Ciekawe tylko, czy i dlaczego nie dałoby się tego zrobić np. na egipskim Synaju?…

TELAWIW OnLine: Magazyn Scientific American pisze, że wg najnowszych badań antropologicznych ludzie pokonali neandertalczyków (mających poniekąd większe puszki mózgowe…) – głównie dlatego, że umieli ze sobą współpracować. Brzmi to interesująco; że wymienię parę przykładów z historii najnowszej: odrodzenie Izraela w 1948; powstanie polskiej Solidarności w 1980; wspólne zwalczenie Eboli w 2014 – wirus siał śmierć głównie tam, gdzie takiego współdziałania i koordynacji nie było – w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

TELAWIW OnLine: Fiński premier Juha Sipila oznajmił w radyjku YLE, że gotów jest oddać swój dom w północnej gminie Kempele do dyspozycji azylantów. Gęstość zaludnienia w tych odludnych okolicach wynosi 154 mieszkańców na kilometr kwadratowy…Zdaniem Sipili kraje europejskie powinny każdy z osobna zadecydować, czy i ilu uchodźców gotowe są przyjąć.

TELAWIW OnLine: Saudyjczycy podali, że w ostatnich atakach rakietowych Huti w Jemenie stracili 10 żołnierzy (oprócz 45 z UAE, o których śmierci zawiadomiono już w piątek). Tym samym Rijad po raz pierwszy potwierdził, że jego siły lądowe prowadzą operacje na terytorium Jemenu, na co zapewne musiał uzyskać cichą zgodę Amerykanów.

TELAWIW OnLine: Tzw. pacyfistyczna i chętna do pouczania innych… Szwecja zajmuje 10-11. miejsce w rankingu światowych producentów broni, z czego 20% sprzedaje krajom pogrążonym w konfliktach wewnętrznych (czyli własnoręcznie się wyżynającym). W marcu Szwedzi przestali tylko nagle sprzedawac broń Saudom – oburzeni na smagane biczem czupurnego blogera…i zakazywanie kobietom prowadzenia samochodów solo…

TELAWIW OnLine: Wg mnie „złoty pociąg SS” od początku jest dokładnie takim samym bzdetem, jak „złote monety” bite przez dzikusów IS :). Tyle samo warte są też emocyjki polsko-żydowskie z tym związane :).

TELAWIW OnLine: Po doniosłym namyśle wywołanym numerkami wypisywanymi przez Czechów migranckim dzieciom na ramionach proponuję złożyć to na karb przysłowiowego czeskiego humoru…Reklama

Reklama

Treści chronione