TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Maj 2, 2015 | 8:27

TELAWIW OnLine: NEWSY PIĄTEK-SOBOTA 1/2.05.15

TELAWIW OnLine: Emocje budzi nowy rosyjski czołg „T-14 Armata” – określany przez putinowcow jako „najlepszy na świecie” – mający objawić się w pełnej krasie i rozkwicie na paradzie 9 maja. Ponoć wieżyczka z działem jest tam niezależna od korpusu, co przypomina orbitalną misję Gagarina będącego wtedy tylko biernym statystą…Po latach przyznał rozbrajająco, że nie był pierwszym człowiekiem w kosmosie, lecz „ostatnim psem”…

TELAWIW OnLine: Platformy wydobywcze Izraela na M.Śródziemnym potencjalnym celem dla terrorystów – dowódca marynarki gen. Dan Rotberg.

TELAWIW OnLine: Armia nigeryjska uwolniła kolejną grupę kobiet z niewoli islamskiej hordy Boko Haram – łącznie 700 w ostatnich dniach.

TELAWIW OnLine: Monsieur Hollande zarządził wreszcie…intensywne śledztwo w związku z oskarżeniami, że żołnierze francuscy odbywający misję w ramach sił ONZ wykorzystywali seksualnie małolatów w obozach dla uchodźców w Republice Środkowoafrykańskiej (CAR).

TELAWIW OnLine: W Niemczech mega zawirowanie po tym, jak prezydent Joachim Gauck („liberalny konserwatysta”) po raz pierwszy zaproponował przeanalizowanie greckich roszczeń odszkodowawczych na sumę 26 mld euro (za II światówkę). Po pierwszym szoku (jeśli nawet rzecz nie jest ukartowana) Merkel powoła pewnie jakąs komisję…, żeby zyskać na czasie, a Grecy będą nadal zaprzedawać się Chińczykom, zamiast wziąć się do roboty.

TELAWIW OnLine: Konserwatywny premier Kanady Stephen Harper zdesantował nagle w Bagdadzie, skąd uda się też do Irbilu. 70 Kanadyjczykow z sił specjalnych uczestniczy w szkoleniu Peszmergów pod Irbilem w Kurdystanie. Ottawa, podkreślająca ścisłe związki z Izraelem – nie ukrywa zaniepokojenia wzrostem znaczenia Iranu na arenie irackiej.

TELAWIW OnLine: Ponad 50 zabitych w kolejnych nalotach koalicji na cele IS w rejonie Aleppo na północy Syrii. Jednocześnie coraz wiecej sygnałów o pogarszającej sie sytuacji frontowej asadowców, wspieranych przez Hezbollah, walczących z Nusrą/al-Kaidą i umiarkowanymi rebeliantami.

TELAWIW OnLine: W weekendowym Le Figaro felietonik w postaci listu Joanny d’Arc odcinającej się od toplessowych akcji kobitek z Femenu, które protestowały półnago na balkonie podczas 1-majowego mityngu Marinki le Pen. Dziewica Orleńska popiera wprawdzie żywiolowo aktywność feministyczną, ale bez machania cyckami (…).

TELAWIW OnLine: Belgijscy archeolodzy znaleźli 4400-letni posąg faraona Sahure z V dynastii w południowoegipskiej prowncji Asuan. Dwa inne posągi tego władcy wystawiane są w nowojorskim Metropolitan Museum i w Muzeum Egipskim w Kairze na znanym od paru lat placyku Tahrir…

Wykopki archeologiczne prowadzone są też (przez Niemców) w kairskiej luksusowej dzielnicy Heliopolis, gdzie faraonowie mieli swoją stolicę, ale trudno tam coś wygrzebać, bo większość co lepszych staroegipskich kamulców poszła na budowę islamskiego Kairu w XII wieku.

TELAWIW OnLine: Brytyjski wokalista Robbie Williams wystąpił w sobotę wieczorem w TLV (Park nad Jarkonem) – mimo wrzasków ześwirowanego „Pink Floyda” Rodgera Watersa, żeby bojkotować Izrael, bo „palestyńskie dzieci” itepe.

TELAWIW OnLine: Wg najnowszego sondażu ponad połowa Amerykanów popiera użycie dronów do rozwalania terrorystów, a 3/4 zgadza się też na eliminację w ten sposób dżihadystów z obywatelstwem USA. Obama przeprosił ostatnio za to, że w ataku dronowym w Pakistanie, poza terrorystą islamskim ze Stanów, zginęło też dwóch zakładników (Amerykanin i Włoch).

TELAWIW OnLine: W Stambule policja rozpędziła zadymę 1-majową, nie dopuszczając tłumu demonstrantów do centralnego placu Taksim.

TELAWIW OnLine: 10 maja rosyjski statek kosmiczny Progress, który wyrwał się spod kontroli – huknie w Ziemię…Znaczy się hukną chyba tylko jego szczątki, bo po drodze spłonąć ma w atmosferze. 8-tonowy Progress leciał z zaopatrzeniem do międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS), wioząc też replikę sowieckiej flagi zatkniętej w 1945 na szkopskim Reichstagu.

TELAWIW OnLine: W Bogocie honorowym gościem Międzynarodowych Targów Książki (Filbo) jest fikcyjne miasto MACONDO, w którym dzieje się akcja powieści „Sto lat samotności” zmarłego w 2014 kolumbijskiego pisarza, Gabriela Garcíi Márqueza.

http://thecitypaperbogota.com/city/macondo-honoured-at-filbo41322/8760

TELAWIW OnLine: A tu przypomnę słynne zdanko, którym zaczyna się STO LAT SAMOTNOŚCI: „Wiele lat później, stojąc naprzeciw plutonu egzekucyjnego, pułkownik Aureliano Buendia miał przypomnieć sobie to dalekie popołudnie, kiedy ojciec zabrał go z sobą do obozu Cygnów, żeby mu pokazać lód”.Reklama

Reklama

Treści chronione