TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Grudzień 30, 2013 | 5:13

ZADYMA O PANIĄ STEFĘ

TELAWIW OnLine: Właśnie się dowiedziałem, że Rzecznik Praw Dziecka RP Marek Michalak poparł apel portalu EREC ISRAEL o nazwanie alei na tyłach warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich imieniem Stefy Wilczyńskiej. W maju tak o tym pisałem w necie:

 ZADYMA O PANIĄ STEFĘ

Naprawdę nie dociera do mnie, dlaczego na styku polsko-żydowskim nie da rady załatwić niczego na zdrowy rozum… Co to za porąbany, karkołomny pomysł z nazwaniem alei za Muzeum Historii Żydow Polskich imieniem szwedzkiego Wallenberga, który owszem ratował Żydów, ale węgierskich.

Oczywiście, że przyszła aleja (na razie są tam baraczki budowlańców itepe) powinna zostać nazwana imieniem bohaterskiej pani Stefy Wilczyńskiej (prawej ręki doktora Janusza Korczaka), którą szkopy zagazowali w Treblince razem z „jej dziećmi” z żydowskiego sierocińca na Krochmalnej.

Casus Wallenberg jest powszechnie znany w świecie i nie wymaga żadnych dodatkowych „działań propomocyjnych”, czym zresztą niekoniecznie musiałoby się zajmować akurat MHŻP. To przecież całkiem jasne; absurdalna głupota tej propozycji jest porażająca; żadną miarą w pale się nie mieści.

Aleję PRZED muzeum nazwano ku czci Ireny Sendler, która ratowała dzieci z getta – na własne oczy widziała, jak dzieci z sierocińca razem z Korczakiem i Stefą Wilczyńską szły na Umslagplatz. Nic bardziej naturalnego, jak aleję ZA muzeum nazwać imieniem Kogoś, kto tych dzieci nie zostawił do końca.Reklama

Reklama

Treści chronione