TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Kwiecień 9, 2021 | 2:41

„OSTATNI PIES”.

TELAWIW OnLine: Rosjanie w ramach obchodów 60-lecia słynnego lotu Gagarina (12 kwietnia 1961) wystrzelili w piątek na orbitę okołoziemską trójkę kosmonautów. Chcą oczywiście przy okazji osłonić fakt, że ostatnio ich program kosmiczny uległ  spowolnieniu wskutek afer korupcyjnych i z braku kasy, bo Putin woli większość środków przeznaczać na potrzeby wojskowe.

Preferencje te zaczęły dominować, gdy Putin, widząc słabość Obamy, zajął Krym w 2014, a w 2015 wtarabanił się do Syrii. Na defiladzie w Moskwie 9 maja 2015 sensacją był najnowszy rosyjski czołg „T-14 Armata” – określany przez putinowców jako „najlepszy na świecie”. Ponoć wieżyczka z działem jest tam niezależna od korpusu, co jakoby przypomina misję Gagarina.

108-minutowe orbitowanie Jurija Gagarina wokół Ziemi było oczywiście w ówczesnych warunkach ”zimnej wojny” mega atutem propagandowym i sukcesem ZSRR w wyścigu kosmicznym z Zachodem. W mojej pamięci ten facet zakodował się jako sowiecki superstar objeżdżający triumfalnie świat, obściskiwany przez Fidela, cmokany przez Ginę Lollobrigidę itp.

Prawem paradoksu, zginął w wypadku lotniczym w marcu-68, który to miesiączek historyczny w Polsce okazał się potem jednym z początków końca komuny w socbloku. W dodatku Gagarin wbrew pozorom wcale nie był przysłowiowym homo sovieticusem: po latach przyznał rozbrajająco: nie tyle byłem pierwszym człowiekiem w kosmosie, co „ostatnim psem”.

© 2021 Eli Barbur All rights reserved.

 

 Reklama

Reklama

Treści chronione