TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | październik 23, 2017 | 11:36

TELAWIW OnLine: Szef Pentagonu James Mattis po przybyciu do Manili na sesję ASEAN powinszował gospodarzom zwycięstwa nad kilkuset dżihadystami IS, którzy przez 5 miesięcy okupowali miasto Marawi w południowej części Filipin na wyspie Mindanao. W zaciętych walkach w terenie zabudowanym…zginęło ponad 1000 żołnierzy rządowych, cywilów i terrorystów (400.000 mieszkańców straciło dach nad głową). W dżunglach Mindanao czynne są jednak nadal obozy szkoleniowe IS i trwa nieustanna rekrutacja cyfrowa do szeregów tej hordy nie tylko na Filipinach, lecz także w Malezji, Indonezji i nawet w Singapurze.

Wszędzie tam nie udało się nadal wytropić licznych uśpionych komórek terrorystycznych, które po obecnej klęsce w Marawi – jak ostrzegają eksperci – będą usiłowały dokonywać „zamachów pokazowych”. Nabór do IS w krajach Południowo-Wschodniej Azji może nasilić się dodatkowo w reakcji na to, że Birma od szeregu tygodni wydala ze swego terytorium setki tysięcy członków islamskiej mniejszości Rohingya do Bangladeszu…

Obrady ASEAN z udziałem Mattisa dotyczyć będą jednak głównie kryzysu koreańskiego, a jego rozpoczęta obecnie od Filipin podróż azjatycka ma też na celu przygotowanie listopadowej wizyty Donalda Trumpa w tym rejonie świata. 45. prezydent USA spotka się m.in. z fetującym wczorajsze zwycięstwo wyborcze japońskim premierem Shinzo Abe, który optuje za zwiększeniem aktywności wojskowej swojego kraju.

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione