TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | listopad 15, 2017 | 11:57

TELAWIW OnLine: UWAGA – najpopularniejsza gazeta izraelska, konserwatywny „Israel Hayom” pisze dziś w czołówce, że zanosi się na normalizację stosunków między Jerozolimą i…Chartumem. Amerykanie złagodzili ostatnio znacznie sankcje ekonomiczne wobec Sudanu i przymierzają się (podobno) do wykreślenia go już wkrótce z listy bandyckich państw wspierających terroryzm islamski.

Podejrzewam, że chodzi głównie o to, aby nie dać się tam wedrzeć Rosjanom – uniknąć „precedensu syryjskiego”. W ramach tych działań należy się też spodziewać normalizacji izraelsko-sudańskiej, ja zaś przypomnę, że w ostatnich latach Cahal (IDF) parokrotnie niszczył w Sudanie składy broni i konwoje z bronią irańską przeznaczoną dla dżihadystów palestyńskich w Strefie Gazy (Hamastan).

W Chartumie mówi się nieoficjalnie, że Izraelczycy pomogli teraz w wysiłkach zmierzających do anulowania sankcji amerykańskich; wcale bym się nie zdziwił, gdyby w szykującym się odprężeniu Izrael-Sudan maczał też paluszki czołowy saudyjski kniaź Bin Salman (MBS).

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione