TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | kwiecień 2, 2015 | 11:14

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 02/04/15

TELAWIW OnLine: Mogherini i perski Zarif obwieścili wieczorem triumfalnie w Lozannie, że uzgodnione zostały główne zasady mające posłużyć do sformułowania ostatecznego układu atomowego do końca czerwca. Bez wdawania się w szczegóły… – widać wyraźnie, że Iran uzyska zniesienie sankcji w zamian za powierzchowne ustępstwa zezwalajace mu w gruncie rzeczy na kontynuowanie zbrojeń nuklearno-rakietowych i ekspansję terrorystyczną w świecie arabskim (Syria, Irak, Liban i Jemen). ”Uśmiechy w Lozannie oderwane są od rzeczywistości” – skwitował na gorąco izraelski minister ds. wywiadu Steinitz.

TELAWIW OnLine: 22-letni Izraelczyk uprowadzony przez palestyńskich terrorystów pod Hebronem; Cahal przerzucił tam oddziay piechoty i przeczesuje okoliczne wioski – trwa dramatyczna walka z czasem. Bandziory mogą w każdej chwili zamordować swoją ofiarę, tak samo, jak trzech izraelskich nastolatów uprowadzonych latem ub. roku w Judei/Samarii.

TELAWIW OnLine: Odnaleziona dziś druga czarna skrzynka z Germanwings potwierdzi zapewne wersję o psycholu i pogrąży do reszty Lufthansę.

TELAWIW OnLine: W Jemenie lotnictwo saudyjskie wygnało czołgi Huti z centrum Adenu, dokad wtargnęły wczoraj; jest kilkudziesięciu zabitych. Huti zdobyli jednak pałac prezydencki, pomimo saudyjskich ataków lotniczych; Egipcjanie walili z dział okrętowych.

W płd.-wschodniej części kraju al-Kaida/AQAP rozwaliła więzienie „Podwórko Śmierci” – uwalniając 300 dżentelmenów. Coraz bardziej widać, że to nie będzie krótka wojenka; mnożą się słuchy, że Irańczycy płyną w stronę strategicznej cieśniny Bab el-Mandab.

TELAWIW OnLine: 17 żołnierzy egipskich zbitych w dżihadowskim ataku rakietowym (RPG) na dwie pozycje ufortyfikowane na Synaju (Sky Arabic).

TELAWIW OnLine: W Afganistanie 15 zabitych i blisko 40 rannych w zamachu samobójczym w mieście Khost.

TELAWIW OnLine: Parlament w Nikozji zatwierdził ustawę kwalifikującą negowanie ludobójstwa popełnionego na Ormianach – jako przestępstwo podlegające karze. Chodzi o 1,5 miliona Ormian wymordowanych przez Turków osmańskich w 1915 podczas I wojny światowej. Ankara od 100 lat twierdzi, że tragedia ta nie była ludobójstwem, lecz wynikiem działań wojennych. Wiele był dał, żeby zobaczyć minę prezia Erdogana na wieść o tym spektakularnym kroku podjętym przez Greków z Wyspy Afrodyty.

TELAWIW OnLine: MASAKRA w Kenii na Uniwersytecie Garrisa – dżihadyści al-Szabab zabili w akademikach ok. 150 chrześcijańskich studentów i przetrzymywali kilkuset zakładników. W końcu udało się zlikwidować wszystkich 4 napastników…

TELAWIW OnLine: Ponad 130 tys. turystów/pielgrzymów odwiedzi Izrael w czasie nakładających się w br. na siebie świąt Wielkanocnych i Pesach.

TELAWIW OnLine: Jakiś dziwaczny Sąd w Lublinie skorygował błędną datę śmierci Korczaka (1945) na prawidłową: 1942. Korygowanie trwało 3 lata.

TELAWIW OnLine: Przekopałem się przez cholernie słabą książkę, której końcówę musiał napisać wyraźnie ktoś inny: Siedzieli w przyjemnym mroku późnego popołudnia i patrzyli na siebie ponad pozostałościami przyjęcia – srebrne kieliszki, srebrna taca, pozostałości różnych perfum – siedzieli razem i patrzyli, jak mrok przepływa przez salon, który opuszczali niczym czysty zimny prąd w strumieniu z pstrągami.

@

Chodzi o Save Me the Waltz, pierwszą i jedyną…powieść Zeldy Sayre Fitzgerald – żony

F. Scotta Fitzgeralda, jednego z czołowych pisarzy Straconego Pokolenia.Reklama

Reklama

Treści chronione