TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | sierpień 7, 2015 | 11:56

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 07/08/15.

TELAWIW OnLine (UPDATE): W reakcji na ostrzał rakietowy z Hamastanu Izraelczycy walnęli z powietrza w cel wojskowy dżihadystów; Niekoniecznie jestem odpowiedzialny za ochronę irańskich atomistów – izraelski min. obrony Jaalon w rozmowie ze Spieglem; W Kabulu talib-samobójca zabił 20 studentów szkoły policyjnej – wcześniej 15 zabitych w eksplozji ciężarówki-pułapki k. bazy wojskowej.

TELAWIW OnLine: UWAGA – znaczący akord w amerykańskiej dyskusji nad poronionym układem atomowym z perskm reżimem. Wpływowy senator demokratyczny z NYC Chuck Schumer oficjalnie wyraził sprzeciw, co może sprawic, ze także inni Demokraci na Kapitolu zagłosuja kontra Obama, neutralizując w ten sposób razem z Republikanami prezydenckie weto.

TELAWIW OnLne: Sekretarz stanu USA John Kerry obgadał z czołówką kompartii w Hanoi kwestię ekspansywnej polityki Pekinu na Dalekim Wschodzie. Amerykanin zdesantował tam z okazji 20-lecia nawiązania stosunków dylomatycznych – dokumentujac tym samym fakt, że w obliczu chińskich wygibasów dawne animozje dawno przestały się liczyć.

TELAWIW OnLine: Pochodząca z Izraela hollywoodzka aktorka Natalie Portman w rozmówce z brytyjskimmagazynem „Marie Claire”narzeka na antysemityzm szalejący w Paryżu, do którego przeniosła się w 2014. Nie nazywa oczywiście zjawiska po imieniu, że siewcami zarazy są Arabowie i in. islamiści będący przedmiotej admiracji jej wybitnego idola Obamy (…).

TELAWIW OnLine: Anglicy straszą zamknięciem Eurotunelu w godzinach nocnych, jeśli Francuzi nie zaczna w końcu wychwytywać Afrykanów.

TELAWIW OnLine: W zachodniej Syrii tysiące ludzi uciekło w ostatnich dniach spod miasta Homs, gdzie tocza się gwałtowne walki między asadowcami i dżihadystami IS. Według SOHR dzikusy uprowadzili w tych rejonach ponad 200 chrześcijan asyryjskich, którym grozi śmierć.

TELAWIW OnLune: IS w przekazie wideo wzywa po niemiecku do dokonania zamachów w Niemczech i Austrii oraz do zamordowania Merkel.

TELAWIW OnLine: Nie brakuje chętnych na zakup obu lotniskowców desantowych Mistral, których Francuzi nie przekazali Rosjanom w reakcji na interwencję na UKR. Tak przynajmniej minister obrony Le Drian zakomunikował w RTL, zaś Monsieur Hollande potwierdził, że dogadali się z Moskwą ws. odszkodowanka za anulowaną transakcję.

TELAWIW OnLine: W Izraelu odbył się pogrzeb niezwykle cenionej i popularnej tutaj aktorki Orny Porat zmarłej wczoraj w wieku 91 lat. Była Niemką, która po II wojnie – zdając sobie sprawę z ogromu popełnionych zbrodni – zerwała z tym narodem i zmieszkała na stałe w Izraelu.

TELAWIW OnLine: ONZ wezwała Francję do wdrożena „nadzwyczajnych środków” w celu rozwiązania kryzysu migranckiego w Calais. Tymczasem Francuzi – usiłując chyba odwrócić uwagę od tych wydarzeń…- wznowili intensywne poszukiwania szczątków malezyjskiego MH370 na wyspie La Reunion. Ostatnio znaleźli czajnik.

TELAWIW OnLine: Wg Fox News perski generał Qassem Suleimani (boss od terroru poza granicami Iranu) odwiedził 24 lipca Putina w Moskwie. Ludzie Obamy przemilczeli ten fakt w kontaktach z Kongresem, choć Suleimani uznawany jest w USA za terrorystę – m.in. zorganizował w 2011 nieudany zamach na ambasadora saudyjskiego w USA. Co się tyczy ożywionej działalności dyplomatycznej putinowców… – zaprosili też do Moskwy (w poniedziałek w Karze) emigracyjnego bossa Hamasu Chaleda Maszala.

TELAWIW OnLine: Dżihadyści odpalili z Hamastanu 3 rakiety – dwie spadły u nich, a trzecia z kilometr od granicy w Izraelu w niezabudowanym terenie.

TELAWIW OnLine: Wg źródeł irańskch prezio Ruhani namawiał telefonicznie prezia tureckiego Erdogana do wspólnej walki z IS. Problem jednak polega na tym, że Turkom zależy na obaleniu syryjskiego Asada, z którym właśnie zażarcie walczy IS, natomiast Irańczycy chcą za wszelką cenę zapobiec obaleniu Asada będącego ich najlepszym sojusznikami. Wychodzi na to, że Turczyn nie da się zbajerować cwanym gapom z Teheranu, którym zaczyna się wydawać, że wszystkich można wykołować niczym pokojowego noblistę.

TELAWIW OnLine: W prawie 4,5-letniej wojnie domowej w Syrii zgineło już ponad 240 tys. ludzi, w tym 12 tysięcy dzieci – według danych SOHR.Reklama

Reklama

Treści chronione