TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | kwiecień 12, 2015 | 9:44

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 12/04/15

TELAWIW OnLine: Papież Franciszek określił masakrę Ormian przez Turków w I wojnie światowej, jako „pierwsze ludobójstwo XX wieku”. Jest to pierwszy wypadek użycia przez Watykan terminu GENOCIDE w odniesieniu do tej potwornej zbrodni, której ofiarami padło półtora mliona Ormian, a której okrągła 100 rocznica przypada właśnie w tym miesiącu.

TELAWIW OnLine: „Jeb” Bush (jeden z ew. kandydatów republikańskich w wyborach prezydenckich) skrytykował Obamę za to, że spotkał się z kubańskim Raulem Castro, a wymigał się od spotkania z Netanjahu w marcu.

TELAWIW OnLine: Watykan zakomunikował, że w „tajnych archiwach” znaleziono dokumenty z danymi o tureckim ludobójstwie na Ormianach. Świadectwa te zostaną opublikowane i zaprezentowane na specjalnej wystawie w roku przyszłym. Oskarżenia papieża Franciszka pod adresem Turcji mają więc charakter niezwykle poważny i nie dadzą się już raczej wyciszyć przez wymigujących się od odpowiedzialności historycznej spadkobierców tradycji osmańskich. Rozgłos nadany tej sprawie przez Watykan może – w szerszym kontekście – pomóc w kampanii przeciw szarżującemu islamizmowi.

TELAWIW OnLine: Obama i Netanjahu w dalszym ciągu licytują się wypowiedziami za i przeciw układowi atomowemu z Iranem. Wg Obamy Netanjahu nie zaproponował nadal żadnych alternatywnych rozwiązań dla krytykowanych przez siebie wstępnych ustaleń z Lozanny (…).

Przypomnę: Netanjahu przez cały czas powtarza, że „alternatywą wcale nie musi być wojna, lecz układ lepszy niż ten osiągnięty w Lozannie”. Premier opatrzył te swoje zastrzeżenia ironiczną uwagą, że „najbardziej obawia się, że Teheran realizować będzie ściśle zobowiązania lozańskie”…

TELAWIW OnLine: Ambasador Watykanu wezwany został na dywanik przez MSZ w Ankarze po tym, jak papież Franciszek potępił ludobójstwo dokonane przez Turków na Ormianach.

TELAWIW OnLine: Saudyjski szef MSZ Fajsal oznajmił, że jego kraj nie chce wojny z Iranem, który jednak powinien przestać mieszac się w wewnętrzne sprawy Jemenu (wspierać szyickich rebeliantów Huti). Fajsal zaznaczył – na wspólnej konfie prasowej z francuskim Fabiusem w Rijadzie – że saudyjskie naloty w Jemenie podjęte zostały na życzenie prawowitego rządu w Sanie. Saudyjczyk ujawnił ponadto, nie wdając się w szczegóły, że Francja ma jakiś pomysł na rozwiązanie kwestii palestyńskiej.

TELAWIW OnLine: Krwawa niedziela…na egipskim Synaju. Wcześnie rano 6 żołnierzy zginęło w zamachu bombowym al-Kaidy, a wieczorkiem samobójca islamski wysadził się przy wjeździe do El-Arisz, zabijając i raniąc blisko 30 wojskowych. Jednocześnie armia egipska nieustannie atakuje – głównie z powietrza – rejony, gdzie znajdują się kryjówki dżihadystów.

@

TELAWIW OnLine (flesze): Turecki ambasador w Watykanie odwołany pilnie na konsultacje; Rumuni dorwali na granicy z Węgrami 73 migrantów syryjskich w tureckim tirze, który rzekomo wiózł meble; Netanjahu: Nie wolno pozostawiać „A” w rękach Iranu, który jest głównym sponsorem terroru na świecie.

 Reklama

Reklama

Treści chronione