TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | kwiecień 28, 2015 | 11:10

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 28/04/15

TELAWIW OnLine: Nepalski premier Sushil Koirala przewiduje, że wskutek trzęsienia ziemi mogło zginąć nawet 10 tysięcy ludzi; Cahal zainstalował tam nowoczesny szpital wojskowy z pełnym wyposasażeniem. Wielu młodych Izraelczyków po wojsku (zaliczających świat), zamiast za darmo wrócić do domu wysłanymi po nich specjalnie jumbo-jetami, woli kontynuowć dalekowschodnie trekki…

TELAWIW OnLine: W Nepalu jest już ponad 5000 zabitych; jumbo-jet EL-AL przywiozł stamtąd przed południem 200 młodych Izraelczyków; nadal nie ma kontaktu z 9 – których trzęsienie zastało na trekkach w rejonie Everestu i Manang (zamarznięte jeziora).

TELAWIW OnLine: Perski Zarif na konfie NPT w Nowym Jorku oznajmił, że „Izrael ze swoim potencjałem jądrowym jest zagrożeniem dla regionu”. Ściemnia ten bezkołnierzykowy misio, jakby w rzeczywistości nie było tak, iż ta jego islamska dyktatura bez przerwy grozi Izraelowi zniszczeniem.

TELAWIW OnLine: W rankingu szczęśliwości ONZ Izrael jest na 11 miejscu, czyli ja naprawdę nadal nie rozumiem, o co w tym wszystkim się rozchodzi…

TELAWIW OnLine: W Olkuszu cmentarz żydowski ma zostać otoczony murem + bacznie strzeżony, żeby uniknąć powtórek z rozwalaniem grobów.

TELAWIW OnLine: Wg podsekretrz stanu Wendy Sherman (przytomnej mniej więcej na poziomie jej szefa Kerry,ego) – USA miałyby ogromne problemy z ochroną Izraela w instytucjach międzynarodowych, gdyby nowy rząd tworzony przez Netanjahu faktycznie odżegnał się od dwupaństwowego rozwiązania z Palestyńczykami. Wypowiedź ta jest próbą wywarcia presji na Bibiego, aby zmusić go do utworzenia wielkiej koalicji z Herzogiem (Labour) – na co się nie zanosi.

TELAWIW OnLine: Mnożą się sygnały, że dzikusy IS – wybijane ostatnio ostro w Iraku – przymierzają się z kolei do rozszerzenia swojego super kalifaciku na Tunezję, kolebkę „arabskiej wiosny” sprzed paru lat… Tak przynajmniej pisze wiarygodny przeważnie i nie lubiący głupich żatów portal The Daily Beast.

TELAWIW OnLine: Nieco ponad tydzień przed wyborami w UK – „Torysi” Davida Camerona mają 3% przewagi nad Labour Eda Milibanda. Mnie to akurat niezbyt martwi, bo ten Miliband (z pochodzenia polski Żyd) nigdy mnie nie zachwycał ze względu na swoją lewicowość, a ostatnio nadaje coś nawet bez sensu, że w razie sukcesu wyborczego uznałby jakąś „Palestynę” :).

TELAWIW OnLine: Dżihadyści IS w ramach czarnego pijarku niszczą czasem młotami starożytne zabytki w Iraku i Syrii – np. pięcionogie byki skrzydlate z ludzkimi gębami (lamassu). Chodzi o dzieła stworzone w miastach asyryjskich będących 5000 lat temu głównymi centrami cywilizacyjnymi porównywalnymi do dzisiejszych wielkich metropolii zachodnich.

Nie wszyscy, których dzikusom udaje się zszokować barbarzyńskimi aktami, zdają sobie sprawę, że tak naprawdę rozwalane posagi i reliefy to głównie repliki artefaktów przeniesionych już dawno do muzeów w Londynie, Paryżu, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku. Paradoks polega na tym, że dzięki temu przekonujemy się, iż kolonializm i pazerność nie były takie złe (…)

TELAWIW OnLine: Premier Japonii Shinzo Abe z tygodniową wizytą w Stanach – jutro wystąpi przed obu izbami Kongresu USA. Ocenia się, że na razie nie będzie żadnych konkretnych ustaleń strategicznych, ale USA i Japonia chcą znacznie zwiększyć współpracę w świetle ekspansji ze strony Chin i zagrożeń związanych z Rosją.

TELAWIW OnLine: Proszę Państwa, pooglądałem sobie ostatnio online na YouTube, w ramach urlopu od cholernej bieżączki, naprawdę znakomite polskie kino z lat 60., bardzo dobre czarno-białe filmy korespondujące z czołowymi dokonaniami na Zachodzie. Np. „Do widzenia do jutra” Morgensterna z Cybulskim i rewelacyjną Teresą Tuszyńską. Nie rozumiem tylko, czemu w końcówce tego akurat filmu pojawia się nagle Menora?Reklama

Reklama

Treści chronione