TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | sierpień 25, 2015 | 10:43

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY WCZEŚNIEJSZE.

TELAWIW OnLine: Izrael w ostatnich miesiącach sprowadza 77% potrzebnej mu ropy z Kurdystanu w płn. Iraku, finansując w ten sposób zbrojną walkę z IS – napisał „Financial Times”, który przeważnie czuje bluesa…Transakcjom tym sprzeciwia się szyicki rząd w Bagdadzie – wspierany przez Obamę i Teheran – obawiający się kurdyjskich tendencji niepodległościowych.

TELAWIW OnLine: Brytyjski szef MSZ Hammond oznajmił w Teheranie, że „Iran zniuansował już swoje podejście do Izraela, ale sprawdzianem będą czyny, a nie słowa”. W weekendzie ugrzeczniony Hammond otworzył po 4 latach znowu ambasadę UK, gdzie na reprezentacyjnej ściance nad portretem królowej wciąż widnieje sympatyczny napis “Death to England”.

TELAWIW OnLine: Jeśli wierzyć ukraińskim źródłom dyplomatycznym – Poroszenko wkrótce odwiedzi Jerozolimę, a Netanjahu – Kijów. Łatwo się domyślić, że nagła erupcja gorących uczuć wzajemnych pozostaje w bezpośrednim związku z niezłomnym zamiarem batiuszki Putina sprzedania perskim mułłom systemów antyrakietowych S-300.

TELAWIW OnLine: Gwałtowna eskalacja napięcia w Libanie po ostatnich antyrządowych „zadymach śmieciowych”, w których obrażenia odniosło kilkaset osób… W Bejrucie od paru tyg. nikt nie wywozi śmieci…Kuwejt i Bahrajn wezwały swych obywateli, by natychmiast opuścili Liban; niewykluczone, że perski przydupas Hezbollah chce skorzystać z okazji, żeby przechwycić władzę.

TELAWIW OnLine: Dzikusy IS wysadziły w powietrze 2000-letnią świątynię Baal Shamin na terenie wykopalisk w Palmyrze (210 km na płn.-wschód od Damaszku). Palmyra – zwana w starożytności „Perłą Pustyni” – służyła początkowo, jako punkt postojowy dla karawan zdążających Szlakiem Jedwabnym z Zatoki Perskiej do Méditerranée.

TELAWIW OnLine: Turecki prezio Erdogan obwieścił, że przedterminowe wybory odbędą się 1 listopada. W czerwcowych wyborach islamska AKP Erdogana pierwszy raz od 2002 utraciła większość w parlamencie – głównie kosztem Kurdów, których Erdogan chce teraz unieszkodliwić, mnożąc ataki na PKK w Turcji i Iraku.

TELAWIW OnLine: Rząd w Berlinie surowo potępił prawicowców, którzy urządzili w niedzielę wyjątkowo ostre zadymy antymigranckie we wschodnioniemieckim mieście Heidenau (30 rannych policjantów).

TELAWIW OnLine: 2 policjantów egipskich zabitych i 24 rannych w zamachu IS na autobus wiozący ich do roboty w Baheirze/Delta Nilu.

TELAWIW OnLine: Oba państwa koreańskie dogadały się…, co oznacza w praktyce, że Seul – podobnie jak dawniej – podrzuci jakiegoś ryżu & pszenicy reżimowi w Pjongjang, który po to wyłącznie groził w ostatnich dniach rozpętaniem wojny…

TELAWIW OnLine: 7000-10.000 migrantów (głównie z Syrii) przedostało się z Macedonii do Serbii, skąd dalej chcą ruszyć do wyśnionego „Eldorado” w płn. Europie. Przedtem w weekendzie sforsowali granicę między Grecją i Macedonią, która nie dała rady ich powstrzymać…Merkel i Hollande wezwali do wspólnego „unijnego” rozwiązania problemu uchodźców.Reklama

Reklama

Treści chronione