TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Sierpień 12, 2017 | 11:26

TELAWIW OnLine: W północnej „Syrii” zbliża się do końca bitwa o Raqqę uważaną za „stolicę kalifatu IS” – minionej nocy siły kurdyjskie YPG nacierające na dżihadystów ze wschodu i zachodu zdołały połączyć się odcinając ich od Eufratu. Tym samym pierścień oblężenia zacisnął się – IS broni się już tylko w centrum miasta, gdzie nadal wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze.

Ofensywa na Raqqę trwa od 6 czerwca i prowadzona jest pod szyldem „arabsko-kurdyjskiego korpusu SDF”, którego trzon stanowi kurdyjska YPG – szkolona, ekwipowana i wspierana intensywnie z powietrza przez Amerykanów. Wszystko to budzi bezsilną tak naprawdę wściekłość Turczyna obawiającego się, że zdławienie IS przez YPG pomoże w konsolidacji kurdyjskiej strefy autonomicznej ROJAVY w północnej „Syrii” ciągnącej się wzdłuż tureckiej granicy.

Analogiczny proces następuje obecnie w północnym Iraku, gdzie w niezależnym już de facto Kurdystanie (KRG) – którego Peszmerga odegrała czołową rolę w tamtejszej kampanii kontra IS – odbędzie się 25 września referendum niepodległościowe przesądzające o ostatecznym zerwaniu związków z rządem w Bagdadzie współpracującym ściśle…z Persami. – (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).Reklama

Reklama

Treści chronione