TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 12, 2017 | 3:27

AKCJA Z ŻAGLOWCAMI.

TELAWIW OnLine: Z pozoru niezbyt atrakcyjny wzgórek – leżący z 10 km od miasta Ramle w centralnym Izraelu – nazywa się Tel-Gezer. Poprzecinany jest chaotycznie biegnącymi polnymi drogami i winnicami z pasącymi się kozami. Z Tel Awiwu wczesnym rankiem bez cholernych korków można tam dojechać spokojnie w jakąś niecałą godzinę.

25 listopada 1177 roku odbyła się w tym miejscu słynna bitwa pod Montgisard, jak krzyżowcy przezywali pagórek Tel-Gezer…Kilkuset rycerzy, głównie Templariuszy rozgromiło z 30 tysięcy islamskich żołnierzy Saladyna. Ten w obliczu mega obciachu, przytomnie zrzucił zbroję i spierniczył na grzbiecie najszybszego wielbłąda.

Krzyżowców prowadzić miał wtedy trędowaty i niedojdowaty małolat Baldwin XIV (Królestwo Jerozolimskie), ale tak naprawdę świetne zwycięstwo należało zawdzięczać Renaldowi de Châtillon. Ten znakomity rycerz, bandyta i kobieciarz przybył na ziemie historycznego Izraela z II krucjatą i już nie wrócił do swojej ojczystej Francji.

Miał potem m.in. na swym koncie doszczętne złupienie słonecznej Wyspy Afrodyty (Cypr) pod nosem rozwścieczonego Bizancjum – kasę na tę wyprawę wyłożył pod lekkim jedynie przymusem wielebny patriarcha Antiochii, którego dzielny Renald kazał ćwiczyć batem, rany smarować miodem i wystawiać na słońce końskim muchom na żer…

Nienawidził muzułmanów jak zarazy, bo przesiedział się u nich w twierdzy Aleppo 16 lat za rozboje – zwolnili go potem tylko na złość Saladynowi (Bizancjum nie chciało go wykupić). W służbie Królestwa Jerozolimy Renald zdobył port Ajla nad Morzem Czerwonym, kojarzący się wprawdzie z izraelskim Ejlatem, ale to pobliska Akaba w Jordanii.

Sprowadził później z Europy żaglowce wojenne przez Morze Śródziemne, rozebrał na części i przerzucił przez pustynię do Zatoki Ejlackiej – na wielbłądach. Tam je złożyli, zwodowali i rabowali przybrzeżne osady i statki muzułmańskie z pielgrzymami na Morzu Czerwonym. Głównym jego celem było zdobycie Mekki, ale to się nie udało.

Mało znana akcja z Mekką i żaglowcami na wielbłądach zasługuje na film w 3D z lepszym zakończeniem… Renald w 10 lat po pokonaniu Saladyna pod wzgórkiem Tel Gezer – wpadł mu w łapska po przegranej, słynnej bitwie pod Hittin w 1187 roku (północny Izrael). Saladyn chyba niezbyt go lubił, bo własnoręcznie odrąbał mu łeb mieczem.

@

Po Saladynie w Zatoce Ejlackiej (zwanej też Zatoką Akaba) pozostała tylko „Twierdza Saladyna” na małej wysepce z 200 metrów od Taby. Izraelczycy nazywali ją kiedyś Wyspą Koralową, a Egipcjanie – po odzyskaniu tej enklawy w 1989 – przemianowali na Wyspę Faraona (Beduini przerzucali potem tamtędy kurwy z b. ZSRR do Izraela). W mojej pamięci pozostał fakt, że pod koniec lat 80. przepływało się tam na dmuchanych materacach ze Szwedkami w toplessie.

2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione