TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 11, 2017 | 3:18

BEATELSI NIE DOJECHALI.

TELAWIW OnLine: W 2008 Julia Baird-Lennon, siostra słynnego Beatlesa (uderzająco do niego podobna) nie kryła głębokiego zaskoczenia, odbierając w Liverpoolu oficjalne pismo z rąk izraelskiego ambasadora Rona Prosora (późniejszego przedstawiciela przy ONZ). Były to przeprosiny za to, że IL w 1965 nie zgodził się na występy Czwórki w TLV…Tak zaś opisałem te numery w dziennikarskiej książce “Właśnie Izrael”.

W połowie lat 60. słynnemu zespołowi The Beatles nie przyszłoby nawet do głowy, żeby ruszać w jakąś trasę koncertową do Azji Mniejszej. Ktoś w Tel Awiwie dowiedział się jednak, że legendarny impresario zespołu Brian Epstein ma w izraelskim kibucu rodzoną siostrę imieniem Dwora. W ten wdzięczny sposób udało się do niego dotrzeć i nadspodziewanie łatwo załatwić zgodę na występy gościnne.

Czwórce z Liverpoolu” trzeba byłoby jednak zapłacić w twardej walucie, a to był wtedy w spartańskim Izraelu poważny szkopuł. Musiała się w tym celu zebrać jakaś specjalna komisja parlamentarna ds. kultury, żeby zatwierdzić wniosek o przydział dewiz etc. Ostatecznie sprawa upadła, gdyż izraelscy „politrucy” pod wpływem Goldy Meir uznali, że „Beatlesi swoim zepsuciem zaraziliby młodzież izraelską”.

Trudno uwierzyć, ale cały ten kretynizm nie wydarzył się w demoludach, gdzie chronicznie brakowało dewiz, lecz właśnie w Izraelu. W dodatku chodziło o „grzecznych” Beatlesów, a nie dużo bardziej rozbuchanych – Rolling Stonesów, którzy zaledwie 2 lata później wystąpili w Warszawie. Doszło do słynnej zadymy pod PKiN i potem jak przyszło do płacenia, Stonesi dostali za koncert wagon gorzały, który rozpili”.

@

Od warszawskiego koncertu Rolling Stonesów zaczyna się też czasowo moja książka „Grupy na wolnym powietrzu” o pokoleniu Sixties. Wg innej wersji wagon z gorzałą nie dojechał do UK, bo dowalili im takie cło zaporowe, że Stonesi zrezygnowali. Stał długo na jakieś bocznicy przez nikogo nie niepokojony i w końcu rozdrapali wszystko powiatowi sekretarze partyjni. Osobiście w to nie wierzę – Jagger by nie odpuścił :).Reklama

Reklama

Treści chronione