CZECZEŃSKI MECZET W ABU-GOSZ…
TELAWIW OnLine: W arabskim miasteczku Abu-Gosz pod Jerozolimą oddano do użytku ogromny meczet (drugi co do wielkości w IL) – ufundowany w dużej mierze przez Czeczenię…Sentymenty biorą się z tego, że Abu-Gosz utworzone zostało w XVI – za panowania Ottomanów – przez przybyszów z Kaukazu.
Abu-Gosz w czasie wojny w 1948 roku, jako jedyna miejscowość arabska współpracowała z Izraelczykami – z czego zresztą czerpie korzyści finansowe do dzisiejszego dnia. Krzyżowcy uważali niegdyś te okolice za Emaus, gdzie Chrystus miał objawić się swoim uczniom po zmartwychwstaniu.
Większość domow – stojacych w kotlinie i na jej zboczach – ma płaskie dachy, na których pod rozpiętą na tyczkach winoroślą faceci na plastikowych krzesłach palą nargile. Atrakcją są coroczne festiwale muzyki klasycznej i gregoriańskiej w kościele Notre Dame de l’Arche d’Alliance na wzgórzu.
Wedle tradycji, stoi on w miejscu, gdzie znajdowała się przez 20 lat biblijna Arka Przymierza, zanim Dawid przeniósł ją do Jerozolimy. Będąc w Abu-Gosz należy koniecznie spróbować humusu, z którego słynie to miasteczko. Najlepszy jest w knajpach, które wszystkie nazywaja się „Abu-Szukri”…
Trzy takie konkurujące ze sobą lokale (każdy podaje się za autentycznego Abu-Szukri) – znajdziecie na wąskim placyku obok romańskiego klasztoru z czasów krzyżowców i meczetu, gdzie przed wejściem bije źródełko.