TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 7, 2017 | 4:47

EFEKT ADOLFA.

TELAWIW OnLine: Hitler ma jednak nadal moc marketingową, o czym świadczy choćby najnowsza gra planszowa „Secret Hitler” – oferowana za 45 USD na Amazonie – w której liberałowie walczą o władzę z naziolstwem. Popularność tej gry związana jest wprawdzie z lewacką kampanią przeciw Trumpowi, ale chodzi mi teraz głównie o „efekt adolfa”.

Pamiętam jak belgijski kucharz telewizyjny Jeroen Meus – chciał pofrunąć do Bawarii, żeby w “Orlim Gnieździe” upichcić ulubione danko fuhrera: filet z pstrąga w sosie maślanym. Proces pichcenia miał być sfilmowany i wyemitowany przez flamandzką telewizje VTR. Na farcie Żydzi w Brukseli podnieśli taki wrzask, że projekt w ostatniej chwili utrącono.

Wg Żydów w Brukseli – tego rodzaju program kulinarny byłby kolejnym etapem na drodze do „banalizacji Hitlera” + negatywnym sygnałem dla młodego pokolenia. Planowana emisja “fileta” – którego fuhrer degustował na tarasie widokowym z Evą Braun – określana była przez belgijskich dupków z VTR, jako “ukazanie Hitlera we właściwym świetle”.

Ciekawe, że z kolei waloński francuskojęzyczny kanał La Une (należący do RTBF) z parę lat wcześniej w 2006. nadał program – w rodzaju słynnej transmisji radiowej Orsona Wellesa o lądowaniu Marsjan w Nowym Jorku. Tym razem poleciały na żywca „newsy” o rozpadzie Belgii i jednostronnym proklamowaniu niepodległości przez Flamandów.

W Bruksel wybuchła panika, bo fejka puszczono w godzinach największej oglądalności, przerywając jednocześnie normalny program. Oglądałem potem to nagranko i naprawdę było świetnie zrobione (napaleni „Reporterzy bez Granic”…). Wcale się nie zdziwiłem, że belgijska para królewska prysnęła tylnym wyjściem z pałacu – odlatując do Konga :).

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione