TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Grudzień 27, 2014 | 3:07

EKSPRESIK BERLIN-BAGDAD

TELAWIW OnLine: Koalicja od przedwczoraj przeprowadzila 39 nalotów na cele IS, z czego 17 na miasto Kobani na granicy syryjsko-tureckiej. Ci, którzy śledzą przebieg kampanii przeciwko dżihadystom i ich fajnemu „kalifatowi” zastanawiają się być może nad pochodzeniem dzwięcznej nazwy KOBANI.

Otóż wbrew pozorom, nazwa ta nie bierze się wcale od wiadomej, komuszej wysepki na Karaibach, lecz z całkiem innej bajki…Jest to pozostałość po jednym z najbardziej niesamowitych pomysłów niemieckich jeszcze z końca XIX wieku – wybudowania linii kolejowej łączącej Berlin z Bagdadem…

Linia ta przebiegająca przez Turcję, z którą Berlin ściśle współpracował geostrategicznie potem w I wojnie światowej – miała połączyć Niemcy z Bliskim Wschodem (Kanał Sueski), a także z rejonem Zatoki Perskiej. Chodziło o wyrugowanie z tych pięknych okolic Francuzów i Brytyjczyków.

W czasie I światówki budowniczy pociągu Berlin-Bagdad chcieli m.in. odpalić panarabski dżihad przeciw państwom ententy – pozbawiając je kolonii, a tym samym osłabiając militarnie w Europie. Jedna z klimatycznych stacyjek… miała wykwitnąć w punkcie, gdzie powstało znane nam miasto Kobani.

Jego dźwięczna nazwa jest więc zapewne lokalnym neologizmem od KOmpanii kolejowej budującej linię i niemieckiego BAHN (pociąg).Reklama

Reklama

Treści chronione