TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 6, 2017 | 3:11

PL. TRZECH KRZYŻY – MEGGIDO.

TELAWIW OnLine: W kibucu Meggido w północnym Izraelu w kwietniu 2009 odbył się pogrzeb Dawida (Jurka) Płońskiego, który zmarł tam w wieku 83 lat. Był jednym ze słynnej grupy Papierosiarzy z placu Trzech Krzyży w Warszawie. Taki właśnie tytuł nosi książka opisująca losy ponad 20 młodych chłopców i dziewcząt, sierot żydowskich, które ocalały po likwidacji przez szkopów Getta Warszawskiego.

Utrzymywali się ze sprzedaży papierosów na sztuki i gazet na pl. Trzech Krzyży w samym sercu okupacyjnej „niemieckiej dzielnicy” – pomagało im bezinteresownie i z narażeniem życia własnego i swoich rodzin kilka polskich kobiet. Z czasem opiekę nad nimi roztoczył Józef Ziemian (Zysman) – łącznik podziemnego Żydowskiego Komitetu Narodowego. Po latach opisał to w książce Papierosiarze z placu Trzech Krzyży.

Sprzedając papierosy i gazety kolportowali też biuletyny AK i inne podziemne pisma; cała grupa walczyła potem w Powstaniu Warszawskim – chłopcy w oddziałach liniowych, dziewczynki jako łączniczki i sanitariuszki. Jurek Płoński w 1948 przybył do Izraela i niemal od razu znalazł się w ogniu wojny wyzwoleńczej; był jednym z założycieli kibucu Meggido w dolinie, gdzie ma się rozegrać biblijny Armagedon…

Miał troje dzieci; stracił syna Ejtana (żołnierza brygady Golani) w wojnie Sądnego Dnia w 1973. Zajmował się działalnością edukacyjną mającą na celu podtrzymywanie pamięci o SHOAH; m.in. jeździł z wycieczkami izraelskiej młodzieży do Auschwitz-Birkenau. W 1993 roku towarzyszył ówczesnemu premierowi Icchakowi Rabinowi w podróży do Polski na obchody 50-lecia powstania w Getcie Warszawskim.

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@

Rozmowa z premierem Icchakiem Rabinem, którą zrobiłem wtedy przed jego podróżą:

http://www.telawiwonline.com/rozmowa-z-icchakiem-rabinem-2/Reklama

Reklama

Treści chronione