TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Czerwiec 17, 2018 | 2:07

PROJEKT „STRUMA”.

TELAWIW OnLine: W 1939 wysoce zaawansowani cywilizacyjnie Brytyjczycy – pod naciskiem Arabów i w trosce o swoje bliskowschodnie interesy naftowe – opublikowali ikoniczną…„Białą Księgę” – zamykającą praktycznie granice mandatowej Palestyny przed Żydami chcącymi uciec przed Holokaustem. Był to tak naprawdę anglo-arabski wyrok śmierci na miliony Żydów europejskich.

Na przykład 780 Żydów rumuńskich w grudniu 1941 wypłynęło z Konstancji w kierunku Palestyny – stuletnią, przerdzewiałą balią „Struma”, która dawniej woziła krowy na Dunaju. Z powodu awarii steru i silnika musieli zawinąć do Stambułu, gdzie władze tureckie trzymały ich bez zaopatrzenia z 10 tygodni.

Brytyjski „wysoki komisarz” nad Palestyną, sir Harold McMichael, odmówił uciekinierom prawa wjazdu, co słysząc Turcy odholowali statek – z nawalonym sterem i silnikiem, bez wody, żarcia i kotwicy… – na pełne morze. U wylotu do Bosforu użalił się nad nimi sowiecki okręt podwodny SZCZ-213 – torpedując „Strumę”.

Uciekinierzy, w tym 103 dzieci stłoczeni w dolnych ładowniach poszli na dno razem ze statkiem. Uratowali się tylko 19-letni David Stoliar i pierwszy mat 46-letni Bułgar Ivanof Dikof z załogi. W lodowatej wodzie uchwycili się drewnianej belki i potem dryfowali razem z nią… Bułgar nie dał rady przeżyć.

W Palestynie podziemie żydowskie zaczęło polować na sira Harolda – rozesłano za nim listy gończe jak na westernach…Żaden z zamachów niestety się nie udał; po ostatnim nieudanym ataku na jego konwój w 1944 – w drodze z Jerozolimy do Jaffo – odwołano skurwiela panicznie do Londynu.

Po odtajnieniu archiwów w 1982 okazało się, że znany z wrogości do Żydów sir Harold akurat w sprawie „Strumy” działał z polecenia „ministra-rezydenta na Bliskim Wschodzie” – lorda Waltera Moyne’a. Tego z kolei skurwiela żydowskie podziemie kropnęło w Kairze pod koniec 1944 – wiedząc TYLKO, że zablokował ew. wyjazd do Palestyny 700.000 Żydów węgierskich.

© 2018 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione