TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | maj 13, 2023 | 8:03

„PROJEKT STRUMA”.

TELAWIW OnLine: W 1939 roku wysoce zaawansowani cywilizacyjnie Brytyjczycy – pod naciskiem Arabów i w trosce o swoje bliskowschodnie interesy naftowe – opublikowali „Białą Księgę” – zamykającą praktycznie granice ówczesnej mandatowej Palestyny przed Żydami chcącymi uciec przed hitleryzmem i Holokaustem. Był to tak naprawdę anglo-arabski wyrok śmierci na kilka milionów Żydów polskich i innych w Europie.

I tak na przykład 780 Żydów rumuńskich w grudniu 1941 wypłynęło z Konstancji w kierunku Palestyny – stuletnią, przerdzewiałą balią „Struma”, która dawniej woziła krowy na Dunaju. Z powodu awarii urządzenia sterowego i silnika musieli zawinąć do Stambułu, gdzie władze tureckie trzymały ich na redzie bez zaopatrzenia z 10 tygodni.

Brytyjski „wysoki komisarz nad Palestyną”, sir Harold McMichael, odmówił uciekinierom prawa wjazdu, co słysząc równie humanitarni z natury Turcy odholowali statek – z nawalonym sterem i silnikiem, bez wody, żarcia i kotwicy…na pełne morze. U wylotu do Bosforu użalił się nad uchodźcami ostatecznie sowiecki okręt podwodny SZCZ-213 – torpedując „Strumę”.

Uciekinierzy, w tym ponad setka dzieci stłoczeni w dolnych ładowniach poszli na dno jak wór kartofli całkiem gładko razem ze statkiem. Uratowali się tylko 19-letni David Stoliar, a z członków załogi pierwszy mat 46-letni Bułgar Ivanof Dikof. W lodowatej wodzie uchwycili się desperacko drewnianej belki i potem dryfowali razem z nią…Bułgar nie dał rady przeżyć.

W Palestynie prawicowe podziemie żydowskie Lehi zaczęło  polować ostro na sira Harolda – rozesłano za nim listy gończe jak na westernach…Żaden z siedmiu zamachów…niestety się nie udał; po ostatnim nieudanym ataku na jego konwój w 1944 – w drodze z Jerozolimy do Jaffo – popapraniec został odwołany panicznie do Londynu.

Po odtajnieniu archiwów w 1982 okazało się, że ten tzw. antysyjonistyczny urzędnik kolonialny  akurat w sprawie „Strumy” działał z wyraźnego polecenia innego skurwiela ministra-rezydenta na Bliskim Wschodzie – lorda Waltera Moyne’a. Tego z kolei podziemie Lehi kropnęło skutecznie w Kairze pod koniec 1944, gdyż zablokował ewentualny wyjazd do Palestyny 700.000 Żydów węgierskich, przesądzając tym samym o ich losie.

Tenże sam skurwiel „minister-rezydent” Walter Moyne proponował wówczas, żeby Żydów z Palestyny i ocaleńców z Holokaustu w Europie przesiedlić do Prus Wschodnich, czyli m.in. do Królewca i Olsztyna.

© 2023 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione