TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Luty 23, 2015 | 10:03

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA – 23/02/2015

TELAWIW OnLine: Sekretarz stanu John Kerry odbył w Genewie drugie od wczoraj spotkanie z perskim Zarifem, ale wg Amerykanina rozbieżności ws. ”A” nadal są głębokie. Natomiast szef Pentagonu Ashton Carter jutro ma przylecieć z Afganu do Kuwejtu, żeby omówić z ”wojskowymi i dyplomatami USA” kwestie związane z kampanią przeciw IS. I to byłoby na tyle, jeśli idzie o efektywność polityki zagranicznej Waszyngtonu pod czujnym okiem pokojowego noblisty.

TELAWIW OnLine: Podobno zaledwie 20 osób wzięło się za rączki w sobotnim “żywym łańcuchu” utworzonym przez muzułmanów wokół synagogi w Oslo. Tzw. media mainstreamowe trąbiły wprawdzie, że uczestników było z 1000, ale w większości byli to chyba norwescy autochtoni, a nie islamscy przybysze lub ich latorośle. Jeśli wśród Czytelników są jacyś świadkowie tego epokowego wydarzenia – prosiłbym o podzielenie się tutaj z nami wrażeniami.

TELAWIW OnLine: Francuski ”ikoniczny” lotniskowiec Charles de Gaulle wpłynął rankiem do Zatoki Perskiej, żeby wesprzeć siły koalicji anty-IS. Jednoczesnie w płn. Syrii wg wiarygodnych źródeł kurdyjska Peshmerga zabiła parunastu dżihadystów, wypierając ich z kolejnych rejonów wiejskich.

TELAWIW OnLine: Egipt konsultuje się z Saudami, Kuwejtem, UAE i Jordanią w sprawie utworzenia wspólnego kontyngentu mającego walczyć z kalifatem IS. Wczoraj egipski prezydent El-Sisi oficjalnie wezwał do sformowania takich sił, co pokazuje dodatkowo, jak nisko oceniana jest w Kairze skuteczność koalicji anty-IS kierowanej przez obecną administrację waszyngtońską.

TELAWIW OnLine: Rosja twierdzi (…), że zaoferowała Persom nowego typu rakiety przeciwlotnicze Antey-2500 zamiast osławionych S300, które podobno mogłyby stanowić skuteczną tarczę do ochrony ośrodków atomowych (np. przed atakiem izraelskim). Na razie nie wiadomo, czy mułłowie dadzą się skusić na te zakupki i w ogóle, czy ich stać na takie luksusy…

Update: Izraelskie służby Szin-Bet rozpracowały terrorystyczną bandę Hamasu w Hebronie planującą zamachy samobójcze – 11 dżihadystów pod kluczem; Izraelczycy odcięli na godzinkę… prąd w palestyńskim Nablusie i okolicach Dżeninu – władze Autonomii uporczywie nie płacą rachunków; wg Hezbollahu Cahal ostrzelał rolników w płd.Libanie (często zwiadowcy udający fellahów lub pastuchów podchodzą do granicy, namierzając cele w IL).

TELAWIW OnLine: Sąd Federalny w NYC orzekł, że odpowiedzialność za  palestyńskie zamachy w latach 2002-4 w Izraelu ponosi OWP i obecne władze Autonomii w Ramallah. 10 rodzinom ofiar terroru (o podwónym amerykańsko-izraelskim obywatelstwie) przyznano odszkodowania w wys. ponad 200 mln $…Arabska strona chce się odwoływać od tego słusznego wyroku.

Update: W ostatnich godzinach izraelskie myśliwce pojawily się nad Quneitrą, przygraniczną mijscowością po syryjskiej stronie Golanu – gdzie toczą się gwałtowne walki między asadowcami wspieranymi przez Hezbollah i dżihadystami. Nie dalej jak wczoraj Netanjahu powiedział  że ”Iran chce otworzyć trzeci front przeciwko Izraelowi – od strony wzgórz Golan”.

TELAWIW OnLine: Nie widziałem jeszcze niestety polskiej oskarowej IDY Pawła Pawlikowskiego, ale z całą pewnością jest to pociecha w sytuaji, gdy Hollywood olał kompletnie znakomite kino w postaci ”Amerykańskiego snajpera” i całkiem dobry 40-minutowy izraelski film fabularny AYA.

 

 

 

 

 

 

 

 Reklama

Reklama

Treści chronione