TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Maj 16, 2015 | 11:07

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 16/05/15

TELAWIW OnLine, UPDATE po północy czasu IL: Nasrallah, bonza Hezbollahu, pojawił się w tv, żeby zdementować pogłoski, jakoby zbliżał się do końca ziemskiej wędrówki; Watykan odkręca kota ogonem, że papież nie nazwał Abu-Mazena „aniołem pokoju”, lecz jedynie życzył, aby takowym się stał; Clintonowa (z mężem) zarobiła w 2014 na prelekcjach 25 mln $ – co może nie pasować do roli obrońcy ludu roboczego…w kampanii prezydenckiej.

TELAWIW OnLine: CZAPA poza dyskusją… Główne dzienniki europejskie płoną oburzeniem na Amerykanów za skazanie na śmierć islamskiego terrorysty z Bostonu, 21-letniego Dżohara Carnajewa – który razem ze starszym braciszkiem zamordował w końcówce maratonu bostońskiego 3 ludzi i ranił ponad 260. Takim bandziorom nie należy się żadna czapa…

TELAWIW OnLine: Nie wiem, cholera, jak to się dzieje, ale najwyraźniej żadna siła nie jest w stanie powstrzymać dzikusów IS, którzy nieustannie prą do przodu, zajmując coraz to nowe obszary w Iraku i Syrii. Widać to jak na dłoni na przykładzie zdobytego właśnie zachodnioirackiego miasta Ramadi i dawnej Palmyry (obecny Tadmur) w centralnej Syrii, gdzie lada moment islamskie kilofy rozłupią wypieszczone wykopaliska sprzed 2000 lat.

TELAWIW OnLine: Wg Pentagonu komandosi Delta Force rozwalili w Raqqa w Syrii jednego z komandirów IS, Abu-Sajafa odpowiedzialnego za rabunek ropy z pól naftowych i uprowadzili ze sobą jakąś jego kobitkę.

TELAWIW OnLine: Władzom północnogreckiego miasta Kawala normalnie odwala szajba – odroczyły odsłonięcie pomnika ku czci 1484 tamtejszych Żydów zamordowanych przez szkopów w latach II wojny, dopóki nie zostanie z niego usunięta gwiazda Dawida. Ogółem Niemcy wymordowali 81% greckich Żydów.

TELAWIW OnLine: Organicznie nie znoszę ludzi podających do uściśnięcia miękką lub lepką rączkę… Jest to wyjątkowo wręcz odstręczające zjawisko zwłaszcza u facetów. Teraz okazuje się, że takie osoby mają predyspozycję do zawałów serca – o czym informuje najważniejsze na świecie pismo medyczne ”Lancet” w oparciu o naprawdę cholernie poważne badania.

TELAWIW OnLine: Papież Franciszek przyjął w Watykanie palestyńskiego Abu-Mazena, wymieniając się z nim podarkami…Zadowolony przybysz z Ramallah, którego ”kadencja prezydencka” wygasła już faktycznie 6 lat temu…dostał w prezencie medalion, gdzie nazwany został ”aniołem pokoju”. Jak pragnę zakwitnąć :).

TELAWIW OnLine: Egipski sąd skazał na śmierć b. islamskiego prezia Mohameda Morsiego – którego tulił uparcie do łona noblista pokojowy znad Potomaku… Wątpliwe nad wyraz, aby wyrok miał zostać kiedykolwiek wykonany, gdyż stanowiłoby to przykry zgrzyt w przyjętej nad Nilem narracji, a ściślej – telenoweli…

UPDATE: Turecki prezio Erdogan zw. ”sułtanem”, określił czapę ferowaną Morsiemu przez sąd w Kairze, jako nawrót do starożytnego Egiptu.

TELAWIW OnLine (flesze): Dżihadyści w reakcji na czapę ferowaną Morsiemu w Kairze zastrzelili 3 sędziów na Synaju; w akcji komando przeciw IS w Syrii Amerykanie zabili razem z Abu-Sajafaem parunastu innych dzikusów; cypryjscy Grecy i Turcy, negocjując w kwaterze ONZ w Nikozji – dogadali się ws. „środków budowy zaufana”; signora Mogherini wybiera się w środę do Jerozolmy i palestyńskiej enklawy w Ramallah.

TELAWIW OnLine: Potwierdzona została naukowo skuteczność oliwy naturalnej (no wiecie, extra vergin w przyciemnionych butelczynach) – w przeciwdziałaniu słabnącej pamięci etc. Tego epokowego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu w Barcelonie na podstawie 5-letnich testów obejmujących z 150 tys. ludzi. Czyli zalety kuchni śródziemnomorskiej wydają się jednak bezsprzeczne.

TELAWIW OnLine: NYT nader surowo piętnuje fakt, że w ostatnich maratońskich 3-dniowych licytacjach dzieł sztuki przeprowadzonych pod pegazowymi skrzydłami Sotheby’s – transakcje przekroczyły 1 mld baksów. Jakaś np. rozczłonkowana wytrawnie dupeczka Picasso poszła za jedyne 100 parędziesiąt milionów $ i tak dalej…Otóż NYT z całą surowością dywaguje, że wskazuje to na rosnący rozziew między bogatymi i biednymi na świecie.

TELAWIW OnLine: Przypuszczalnie farmerzy USA będą mogli już niedługo monitorować swoje tereny rolne przy pomocy małych dronów (NYT).

TELAWIW OnLine: W styczniu 1979 (na krótko przed rewolucją islamską w Iranie) ludzie szacha Pahlawi prosili izraelski Mossad o kropnięcie ajatollaha Chomeiniego przebywającego wówczas na emigracji w Paryżu; niestety nie było pewności, iż byłoby to uzasadnione… Ujawnia te fakty Josi Alper, dawny funkcjonariusz Mossadu, w świeżo wydanej książeczce autobiograficznej..

 Reklama

Reklama

Treści chronione