TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Lipiec 17, 2015 | 10:49

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 17/07/15.

TELAWIW OnLine (flesze): Mnożą się sygnały, że Netanjahu utworzy jednak wielką koalicję z Labour; Strategiczne miasto portowe Aden w południowym Jemenie odbite z rąk wspieranych przez Iran rebeliantów Huti; w przyszłym tygodniu Kuba otworzy znowu swoją ambasadę w Waszyngtonie.

TELAWIW OnLine: Ostra wiceszefowa MSZ w Jerozolimie Cypi Hotobeli daje ognia…Wszystkie VIP-y odwiedzające oficjalnie stolicę Izraela będą odtąd obligowane do zaliczenia także Ściany Płaczu – jedynej pozostałości po Drugiej Świątyni zburzonej 2000 lat temu przez tego ch. Tytusa… Dotychczas protokół przewidywał jedynie wizyty w Jad Waszem i przy grobie Herzla.

TELAWIW OnLine: FBI nie może doszukać się powiązań między arabskim zamachowcem z Chattanooga/Tennessee a jakimś IS lub Kaidą.

TELAWIW OnLine: 6 egipskich islamistów zabitych w starciach z policja k. piramid w Gizie – zadyma z okazji święta Eid al-Fitr kończącego ramadan.

TELAWIW OnLine: Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Moskwie, Siergiej Ustinow, postrzelony ciężko przez zamachowca na ulicy; chyba przeżyje.

TELAWIW OnLine: Konserwatywny premier Japonii Shinzo Abe zdołał przeforsować w niższej izbie parlamentu projekt ustawy – znoszącej wieloletni zakaz udziału w operacjach wojskowych za granicą. Jeśli ustawa nie zostanie zatwierdzona w ciągu 60 dni także w izbie wyższej – wróci do niższej, gdzie koalicja rządowa Abe dysponuje 75-procentową większością.

TELAWIW OnLine: Szef Pentagonu Ash Carter wybiera się w przyszłym tygodniu do Izraela, żeby zaproponować dodatkowe dostawy sprzętu wojskowego – w ramach rekompensaty za układzik atomowy z Persami. Przypuszczalnie mowa będzie głównie o “niewidzialnych” myśliwcach F-35, ale misja Cartera nie będzie należała do najprzyjemniejszych (…).

TELAWIW OnLine: Były (do 2014) saudyjski szef wywiadu i ambasador w USA, Bandar bin Sultan stwierdził dobitnie, że umowa atomowa z Iranem pozwoli mu “siać spustoszenie” w regionie.

TELAWIW OnLine: Emigracyjny boss Hamasu Chaled Maszal w Rijadzie – Saudowie sypną petrodolcami, ale pod warunkiem zerwania z Teheranem.

TELAWIW OnLine: W płn.-wsch. Nigerii 64 zabitych w miastach Gombe i Damaturu w 2 zamachach samobójczych i paru innych eksplozjach.

TELAWIW OnLne: Uniwerek w Oslo przyjmie zabójcę 77 ludzi Breivika – odsiadującego wyrok 21 lat – w poczet studentów nauk politycznych…

 Reklama

Reklama

Treści chronione