TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Grudzień 29, 2013 | 4:28

Z GOŚCINĄ U KSIĘCIA KAROLA

TELAWIW OnLine: Pod koniec czerwca 2013 w Londynie u księcia Karola odbyła się uroczystość z okazji 75-lecia tzw. Kindertransportów, którymi w przededniu II wojny udało się wywieźć z Europy kontynentalnej do Anglii – ponad 10 tysięcy żydowskich dzieci w wieku poniżej 17 lat. Dzięki temu szkopy nie dali rady ich dopieścić.

Prawie żadne z tych dzieci nigdy więcej nie ujrzało swoich rodzin, wobec których szkopom udało się lepiej. Nawiasem mówiąc, 17-letnia żydowska dziewczyna, która znalazła schronienie u rodziny przyszłej premier Margaret Thatcher – nie przyjechała Kindertransportem, lecz uciekła zaraz po Anschlussie.

Kindertransporty z Austrii, Niemiec, Czechosłowacji i z Gdańska jechały pociągami via Berlin do Holandii, promem do Anglii i potem koleją do Londynu na Liverpool Street Station. Gdańskie dzieci wyjeżdżały autobusem z Wyspy Spichrzów do Malborka i dalej pociągami do Berlina.

Na dworcach w Londynie, Berlinie i w Gdańsku stoją pomniki (dzieci z walizkami + fragment torów kolejowych) – na tych dwóch ostatnich stacjach dzięki staraniom pisarza i historyka żydowskiego Gdańska Mietka Abramowicza. Mówiąc o tym, zastanawiam się też jednak nad czymś innym…

Ci sami Anglicy nie chcieli wpuścić do ówczesnej Palestyny setek tysięcy Żydów m.in. z Polski, chcących ratować się przed Holokaustem. Robiono wyjątek jedynie dla tych, którzy mogli wykazać się posiadaniem 1000 funtów (suma wówczas niebotyczna). Tym samym Angole skazali ich na śmierć.

@

Angielska rodzina królewska – tak samo jak sporo arystokracji – związana była korzeniami z Niemcami wskutek nadprodukcji niemieckich księżniczek… Do zjednoczenia Niemiec “krwią i żelazem” przez Bismarcka księstewek tam było od groma: mieli pełno księżniczek na zbyciu i upłynniali je Wyspiarzom:).

@

http://www.youtube.com/watch?v=Ns2tO3ZNV7M&feature=player_embedded

 

 Reklama

Reklama

Treści chronione