TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Wrzesień 24, 2017 | 12:29

TELAWIW OnLine: W irackim Kurdystanie – po odrzuceniu przez władze KRG nacisków USA, UK i ONZ – odbędzie się jutro referendum niepodległościowe. Turcja rozpoczęła manewry wojskowe koło granicy irackiej, oskarżając jednocześnie Izrael, że jako jedyne państwo na świecie popiera otwarcie dążenia narodowowyzwoleńcze Kurdów. Podobne ćwiczenia przy granicy od swojej strony podjęli perscy „strażnicy rewolucji”.

Ambasada USA w Bagdadzie ostrzegła Amerykanów, że w związku z jutrzejszym referendum kurdyjskim może nastąpić eskalacja przemocy. Związany ściśle z Iranem rząd iracki sprzeciwia się stanowczo secesji Kurdystanu. Jedną z głównych niewiadomych w ty konflikcie jest stanowisko Rosji, która chce jednak (Rosneft) udzielić kredytu w wys. 4 mld $ władzom w Irbilu (KRG).

Tymczasem wspierane przez USA siły kurdyjskie SDF na północy upadłej Syrii zajęły już 90% Raqqi („stolica” padającego na pysk kalifatu IS), a na wschodzie, nie dalej jak wczoraj odbiły z rąk tej hordy jedną z głównych rafinerii naftowych w rejonie Dir A-Zur. Wg reżimu Aada 80% pól naftowych w tym regionie nadal kontrolowanych jest przez IS, który nie może już jednak eksportować ropy w ilościach handlowych.

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione