TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Lipiec 1, 2015 | 11:50

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 01/07/15.

TELAWIW OnLine: UWAGA – gwałtowna eskalacja zbrojna na północy Synaju. Co najmniej 70 żołnierzy i policjantów egipskich zabitych w skoordynowanych atakach dżihadowskich (IS) na ich bazy i checkpointy. Egipcjanie twierdzą, że zabili ponad 100 islamistów, używając też do tego F-16, bo tamci uzbrojeni są w rakiety ziemia-powietrze zagrażające śmigłowcom.

TELAWIW OnLine: W Jerozolimie (Ein Kerem) podczas prac remontowych w jednym z prywatnych domów znaleziono pod podłogą świetnie zachowaną, wykutą w skale MYKWĘ z okresu Drugiej Świątyni. Widoczne doskonale ślady po pożarze mogą świadczyć o toczących się także w tej okolicy bojach z XII Legionem Tytusa, który w 70 r.n.e. spalił Jerozolimę.

TELAWIW OnLine (flesze): Izrael obawia się, że P5+1 w ostatniej chwili pójdzie na ustępstwa wobec Persów; Grecki Tsipras znowu usztywnił stanowisko i wezwał Greków do dania odporu UE; ekipa Sisi wdrożyła specjalne ustawy antyterrorystyczne (łącznie z „czapą”) – w zach. Kairze wojsko wpadło do mieszkania i zastrzeliło 9 „uzbrojonych islamistów”, w tym znanego adwokata Nassera al-Hafi; Bractwo Muzułmańskie wzywa do buntu przeciw prezydentowi Sisiemu, nazywając go “rzeźnikiem”.

TELAWIW OnLine: Pośmiertna teka z pismami Franza Kafki, której jego najbliższy przyjaciel i powiernik Max Brod nie spalił wbrew wyraźnej woli autora – po licznych przejściach – trafi ostatecznie, wyrokiem sądu telawiwskiego, do Biblioteki Narodowej w Jerozolimie. Nie, ma tam niestety żadnego zapoznanego dzieła tego wielkiego pisarza, np. dalszej części ulubionej przeze mnie „Ameryki”.

TELAWIW OnLine: Wg SOHR – dżihadyści IS zdołali odbić dużą część miasta Tel Abyad zdobytego ostatnio przez kurdyjską YPD koło granicy z Turcją.

TELAWIW OnLine: Libański Hezbollah i armia rządowa zabiły z 50 islamistów Nusry, odpierając ich ataki koło miasta Arsal przy granicy z Syrią.

TELAWIW OnLine: Służby Szin-Bet rozpracowały terrorystyczną bandę Hamasu w Nablusie i okolicach – za kraty trafiło 40 dżihadystów otrzymujących polecenia z dyspozytury hamasowskiej w Katarze.

TELAWIW OnLine: Dzikusy IS odgrażają się (filmikiem w necie), że wykopią Hamas ze Strefy Gazy, a potem „wyrwą z korzeniami siedlisko syjonistów”… Niedawno podobnymi pogróżkami uraczyli arabskich chrześcijan we wschodniej Jerozolimie, co przyjęte zostało poważnie chyba tylko przez Watykan…

Na tyle poważnie, że watykańskie radio zaczęło sugerować (podpierając się opinią znanego wroga Izraela, Michela Sabbaha, dawnego zausznika Arafata), iż była to prowokacja ortodoksyjnych Żydów chcących odwrócić uwagę od ciążących na nich (?) podejrzeń o podpalenie Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb nad Kineretem.

Tak czy inaczej: Izrael zapowiedział natychmiast, że pokryje w pełni koszta remontu uszkodzonego przybytku, natomiast Watykan – co widać choćby z cytowanego przekazu radiowego – coraz bardziej przechodzi/powraca na pozycje antyizraelskie, co wg mnie jest posunięciem bezsensownym.

TELAWIW OnLine: Ban Ki-Mun oznajmił z drobnym opóźnieniem…, że świat powinien się wstydzić, iż nadal nie przerwał ponad 4-letniej wojny w Syrii. Jaki tam świat, Mr Ban – oenzetowska „Rada Praw Człowieka” w Genewie przez cały ten czas, gdy w Syrii zabito 220.000 ludzi, a 10 mln wygnano – zajmowała się głównie wyimagnowanymi „zbrodniami wojennymi” Izraela.

TELAWIW OnLine: Jednym z symptomów coraz bardziej porypanego świata 2.0 wydaje się rosnąca od 2 lat popularność „kolorowanek dla dorosłych” – pomagających odstresować się i uciec od elektroniki. Nie są to już oczywiście dawne broszurki z kwiatkami i chmurkami, lecz opasłe tomiska z szeroką gamą tematyczną, od ulicznych graffiti, poprzez komiksy SF, aż do lekkich pornoli. W Amazonie 20% zamówień książkowych to takie malowanki.

TELAWIW OnLine: Izraelczycy wrzucili do sieci animację wskazująca, że atomowy Iran byłby jeszcze gorszym syfem niż zdziczały IS. Przed tygodniem podobna infograficzka… prezentowała, jak zagraniczni „korespondenci” fałszywie relacjonowali w 2014 konflikt zbrojny z terrorystycznym Hamasem.

https://www.youtube.com/watch?v=hxOwi96Vr_cReklama

Reklama

Treści chronione