TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Czerwiec 16, 2015 | 10:08

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 16/06/15.

TELAWIW OnLine: Cahal najpierw zamknął, a w parę godzn później otworzył znowu dostęp do granicy syryjskiej w północno-wschodniej części Golanu. Te nerwowe ruchy związane są z niepewną sytuacją, w jakiej – po odwrocie armii Asada – znalazła się ponad 700-tysięczna społeczność druzyjska w południowo-wschodniej Syrii zagrożona przez dżihadystów Nusry i in.

Gdyby faktycznie miało dojść do masakry ludności druzyjskiej – Izrael zmuszony byłby do interwencji, choćby tylko po to, żeby zapobiec exodusowi na swój teren…Nie mówiąc już o tym, że w IL żyje 100 tys. Druzów (wielu służy w Cahalu) – żądających udzielenia pomocy ich rodakom. Podobno umiarkowani powstańcy z FSA ostrzegli Nusrę, żeby nie ruszała Druzów.

TELAWIW OnLine: Cahal zapowiedział oficjalnie, że w ciągu najbliższych 2 lat utworzony zostanie „korpus cybernetyczny” – czyli czwarty rodzaj sił zbrojnych obok lądowych, powietrznych i morskich. Dotychczas sprawy te znajdowały się głównie w gestii wywiadu wojskowego Aman. Niedługo na polu bitwy „chłopaczki w okularkach” będą warte więcej niż brygady czołgów?

TELAWIW OnLine: Egipski mufti zatwierdził „czapę” ferowaną byłemu islamskiemu prezydentowi Morsiemu za ucieczkę z Więzienia Wadi Natrun z tysiącami innych dżihadystów w styczniu 2011. Kairski sąd zarzucił mu zorganizownie tej masowej ucieczki w zmowie z Hamasem, Hezbollahem i Persami. Wątpliwe, aby „czapa” zostala wykonana, ale Morsi zgnije w pierdlu.

TELAWIW OnLine: Kolejne żenujące obciachy antyizraelskie we Francji… Grupa studencka w Uniwesytetu TLV chciała sobie zabukować zwiedzanie Muzeum Luwru i gotyckiej katedry Sainte-Chapelle w Paryżu – ale spotkała się z odmową… Izraelczycy wysłali więc fikcyjne prośby z tymi samymi terminami, podszywając się pod adeptów sztuki z Włoch i Abu Dhabi – dostali zgodę natychmiast. Gubernator Paryża kazał zbadać sprawę (czyt. wyciszyć…) – obie instytytucje przyznały się do „nieprawidłowości”.

TELAWIW OnLine: Włosi zaczęli rozwalać w Libii kutry przemytnicze służące do przerzucania migrantow do Europy. Rzym twierdzi, że dostał na to ciche zezwolenie od UE (jeszcze przed dzisiejszymi obradami w Luksemburgu). Włosi usunęli też dziś siłą kilkudziesięciu odbywających głodówkę migrantów z przejścia w Ventimiglia na granicy z Francją, która nie chciała ich przepuścić do płn. Europy. Tysiące migrantów koczują na dworcach w Rzymie i Mediolanie – na Sycylii przeciw exodusowi buntują się lokalsi…

TELAWIW OnLine: Grecy wsadzili na okręt i wysłali do Aten 2000 migrantów z Syrii i Afganu wypełniających ostatnio każde wolne miejsce na turystycznej wyspie Lesvos. Nie wiadomo, czy przy obecnym bałaganie ktoś w ogóle zajmie się tymi przybyszami pod Akropolem…

TELAWIW OnLine: Al-Kaida w Jemenie (AQAP) potwierdza, że dronik USA wysłał na łono Allaha jej tamtejszego komandira Nasira al-Wuhajszi. Nie ma natomiast potwierdzenia z Libii, że amerkańskm F-15 udało się wysłać na to pojemne łono także jednookiego dżihadystę Muchtara Balmuchtara, który związany był z atakiem na „Amanas”, a jeszcze przedtem z 9/11/.

TELAWIW OnLine: Chińczycy przyuważyli, że czubek Ewerestu przesunął się o 3 cm na południowy zachód wskutek kwietniowych wstrząsów w Nepalu.

TELAWIW OnLne: W Izraelu koło Beit-Szean archeolodzy wygrzebali rozczłonkowany w drebiezgi… 3000-letni dzban (z czasów króla Dawida). Po mrówczym złożeniu odłamków ich oczom ukazał się kanaanejski napis אִשְבָּעַל בן בְּדָע (tylko mnie kurde nie pytajcie o szczegóły – chyba imię właściciela…).

TELAWIW OnLine: Izraelska gazeta „Jedijot Achronot” pisze, że Obama zaprosił Netanjahu na spotkanko w Białym Domu w połowie lipca, ale żadna ze stron nadal tego nie potwierdza…Obamie chodzi o to, żeby w razie dogadania się z Iranem ws. „A” – przekonać do tego stojącego okoniem Izraelczyka, a co za tym idzie złagodzić ostre sprzeciwy na Kapitolu.

TELAWIW OnLine: Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało sobie jednogłośnie nowego przewodniczącego, którym został b. speaker duńskiego parlamentu Mogens Lykketoft. Ten zaskorupiony i stereotypowy lewak w zeszłym roku odwiedził islamskich terrorystów Hamasu w Gazie, unikając natomiast skrzętnie jakichkolwiek kontaktów z politykami w Izraelu. Zapowiadają się zatem kolejne akty tragifarsy w szklanym pałacu w najbliższych latach :).

TELAWIW OnLine: Mnoża się sygnały o możliwości ustanowienia 5-letniego rozejmu między Izraelem i Hamastanem. W ramach odprężenia rozluźniona zostałaby blokada Strefy Gazy, a Izrael zgodziby się też na utworzenie „pływającego portu” dla Palestyńczyków – nadzorowanego przez Cahal lub ONZ. Nie ma mowy o uruchomieniu miedzynarodowego lotniska.

TELAWIW OnLine: Mędrcy islamscy ustalą tej nocy dokładnie moment, kiedy już za chwilę półtora mld muzułmanów zacznie postny Ramadan.

TELAWIW OnLine: Taliban ostrzegł IS, żeby nie wpieprzał mu się w paradę w Afganie – ostatnio z tego pierwszego mnożą się dezercje do drugiego.

TELAWIW OnLine: Dotarła do mnie dziś kojąca świadomość, że najbliższa czarna dziura znajduje się w odległości 3000 lat świetlnych od Ziemi.

@

TELAWIW OnLine (Update): Biały Dom zdementował info, jakoby Netanjahu miał tam zdesantowć 15-16 lipca; USA i UE potępiły „czapę” ferowaną dziś Morsiemu i 80 innym braciszkom nad Nilem; turecki Erdogan główny fan Morsiego – na wieść o „czapie” dostał piany na pysku, ale może Sisiemu naskoczyć; Iran sygnalizuje, że rozmowy atomowe mogą zostać przedłużone; asadowcy zabili z powietrza 16 ludzi, w tym 13 dzieci w Daraa.Reklama

Reklama

Treści chronione