TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Maj 28, 2015 | 11:44

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 28/05/15.

TELAWIW OnLine: Szef NATO Stoltenberg – po wizycie w Białym Domu – skrytykował rosyjską „retorykę atomową, agresję na UKR i znaczne zwiększenie zasięgu lotów bombowców strategicznych” (z bronią nuklearną na pokładzie). Wg niego nie oznacza to jeszcze powrotu do zimnej wojny, ale stosunki z Rosją dalekie są obecnie od „partnerstwa strategicznego”. Inaczej mówiąc, Putin dalej będzie się szastał, a NATO podkulał ogon pod siebie.

TELAWIW OnLine: Podsekretarz stanu Wendy Sherman, główna negocjatorka USA w rokowaniach atomowych z Iranem odejdzie z pracy po 30 czerwca – informuje NYT. Ostatnia runda tych rokowań odbywa się właśnie w Wiedniu, a zapowiedziana rezygnacja Sherman może oznaczać, że ludzie Obamy postanowili wreszie usztywnić kurs wobec reżimu mułłów.

TELAWIW OnLine: Republikański senator Lindsey Graham(po rozmowach z Netanjahu w Jerozolimie) zapowiedział, że obie izby Kongresu zablokują finansowanie ONZ przez USA – jeśli Rada Bezpieczeństwa spróbuje przejąć patronat nad rokowaniami Izrael-Palestyńczycy. Pomysł z tym dziwacznym, siłą rzeczy proarabskim ”patronatem” lansowany jest przez brużdżących znowu Francuzów; Lindsey Graham zapewne wystartuje do prezydentury.

TELAWIW OnLine: Monsieur Fabius dopatrzył się zdrowego sensu w ew. odroczeniu jutrzejszych wyborów nowego szefa FIFA – w świetle oskarżeń korupcyjnych wobec czołówki tego nieskazitelnego organu…Poza tym Fabius wybiera się w czerwcu do Izraela, Egiptu i Ramallah, żeby zachwalać ten swój kretyński planik z powierzeniem ONZ patronatu nad „procesem pokojowym”.

TELAWIW OnLine: Węgierski Katolicki Uniwersytet (Pazmany Peter Catholic University in Budapest) – jako pierwsza uczelnia w Europie – wprowadza od września obowiązkowy kurs o Holokauście. Jednocześnie na Węgrzech, gdzie żyje nadal 100 tys. Żydów, mnożą się incydenty antysemickie; druga co do wielkości partia Jobbik afiszuje się chamskim bełkotem antyżydowskim – wszystko to w kraju, który aktywnie współpracował z Niemcami w gazowaniu ponad pół miliona Żydów.

TELAWIW OnLine (flesze): W upadłej Syrii dżihadowska Nusra zapowiada, że ruszy na Damaszek, wzywając alawitów do obalenia Asada; Irakijczycy znaleźli pod Tikrit masowe groby ze szczątkami 470 swoich żołnierzy zabitych przez IS; Arab z Jerycha oskarżony o zamordowanie polskiej turystki w Nazarecie w kwietniu; Steinmeier, Schetyna i paru innych szefów MSZ w przyszłym tyg. odwiedzą IL.

@Reklama

Reklama

Treści chronione