TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | Wrzesień 8, 2015 | 10:10

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW OnLine (flesze): Węgierski min. obrony Csaba Hende podał się do dymisji w związku z kryzysem migranckim; na Lesbos zadymy z napływającymi wciąż z Turcji Syryjczykami – Grecy będą ich odwozić na ląd także z drugiego portu (w Sygri); Cameron zapowiedział, że UK przyjmie 20 tys. Syryjczyków w ciągu 5 lat – preferując sieroty… z obozów przejściowych w Libanie, Jordanii i Turcji.

TELAWIW OnLine: Zadymy w Niemczech – 5 rannych wskutek podpalenia schroniska dla azylantów w południowo-zachodnim mieście Rottenburg.

TELAWIW OnLine: Austria stopniowo przywraca kontrole graniczne; niech UE sypnie kasą Turkom na blokowanie migracji – przekonują Węgrzy.

TELAWIW OnLine: Turcy odpowiedzieli atakami lotniczymi w północnym Iraku na cele Kurdów z PKK po tym, jak ci zabili im przedwczoraj 16 żołnierzy.

TELAWIW OnLine (flesze): Dzikusy IS opanowały pole naftowe niedaleko miasta Homs w zachodniej Syrii; 2 wojskowych egipskich zabitych i 6 rannych w zamachu dżihadowskim na północy Synaju; Palestyńczycy z Ramallah grożą wypowiedzeniem tzw. układu pokojowego z Oslo.

TELAWIW OnLine: Niemcy obwieścili, że wybulą ekstra 6,6 mld euro na pomoc dla uchodźców. Grecy monitują UE o pilną pomoc humanitarną (leki, odzież etc.) dla migrantów lądujących im bez przerwy masowo na wyspach, głównie na Lesbos i Kos. Tylko wczoraj rano promy przywiozły stamtąd do portu w Pireusie z 2500 migrantów.

TELAWIW OnLine: Monsieur Hollande oznajmił bombastycznie na konfie prasowej w Pałacu Elizejskim, że Francuzi w ramach walki z IS zaczną od wtorku odbywać…”loty rozpoznawcze” nad Syrią. Poza tym w ramach ogólnego planu europejskiego (?) V Republika gotowa będzie przyjąć 24 tys. uchodźców w ciągu 2 lat i chce zwołać w listopadzie w Paryżu międzynar. konferencję ws. migrantów.

TELAWIW OnLine: W Chinach powołano „panel ekspertów”, żeby zdyscyplinować tzw. dames (kobiety w wieku średnim) lubiące dansować przy dźwiękach głośnej muzyczki w przestrzeni publicznej… Takie pląsy na placach i rogach ulic zakłócają spokój okolicznym mieszkańcom, więc władze wyznaczą chyba tym damom specjalne miejsca, żeby zapobiec aktom przemocy (…).

TELAWIW OnLine: Wreszcie jakieś info z dalekiej Nowej Zelandii… Cenzura – pod wpływem środowisk chrześcijańskich – zakazała rozpowszechniania tam głośnej powieści dla nastolatków „Into the River” pióra 64-letniego Teda Dawe (uczy angielskiego zagranicznych studentów w Auckland). „Książka epatuje opisami seksu, ćpania i slangowymi określeniami damskich genitaliów”. A ja w swej naiwności kojarzyłem głównie „New Zealand” ze zdławioną bezdusznie kulturą szlachetnych Maorysów…

TELAWIW OnLine: Podobno w Bielsku Białej psy szczają na sięgającą do ziemi tablicę upamiętniająca zburzoną przez szkopów XIX-wieczną synagogę; trzeba by chyba jakiegoś doktora Dolittle znaleźć, żeby im wytłumaczyć (…).



Reklama

Reklama

Treści chronione